ZAPALENIE SKÓRY co to jest
Co to znaczy ZAPALENIE SKÓRY? Słownik skóry w konsekwencji zakażenia bakteryjnego;alergicznego.

Czy przydatne?

Definicja Zapalenie skóry

Co to znaczy ZAPALENIE SKÓRY: Zapalenie skóry może występować w formie:
ropnego zapalenie skóry w konsekwencji zakażenia bakteryjnego;
alergicznego zapalenia skóry;
wyprysku a więc egzemy;
łojotokowego zapalenia skóry;
zanikowego zapalenia skóry.
Ropne zapalenie skóry umiejscawia się normalnie u noworodków w fałdach skóry na karku, szyi i plecach. Należy wówczas użytkować kąpiele w przegotowanej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (woda ma mieć różowe zabarwienie), a po wysuszeniu smarować wykwity 1% roztworem fioletu krystalicznego (tak zwany gencjaną).
Alergiczne zapalenie skóry (dermatitis allergica) wywołane jest uczuleniem (zobacz: ALERGIA).
Wyprysk, a więc egzema to jest powierzchniowy stan zapalny skóry. Dolegliwość w formie ostrej zaczyna się zazwyczaj od obrzęku i zaczerwienienia, później pojawiają się pęcherzyki i grudki, których następstwem są nadżerki i rozległe powierzchnie sączące, wydzielające przezroczysty płyn surowiczy. Z powodu powstają strupy, a później następuje złuszczanie. Dołączyć się może wtórne zakażenie ropne (żółte, miodowe strupy, wydzielina ropna). Jeśli dolegliwość nie cofnie się w krótkim czasie, przechodzi w postać przewlekłą, chroniczną, charakteryzującą się zgrubieniem skóry i jej naciekiem - tak zwany zliszajowaceniem. W przebiegu odmiany chronicznej mogą istnieć zaostrzenia. Chorobie towarzyszy mocne swędzenie. Ustępuje bez śladu - nie pozostawia blizn. Zmiany te są charakterystyczne dla uczulenia kontaktowego, na przykład dolegliwości zawodowe albo reakcje po środkach użytkowanych miejscowo - wówczas najczęstszym umiejscowieniem zmian wypryskowych są grzbietowe powierzchnie dłoni i stóp.
Leczenie egzemy jest bardzo trudne. Wymaga wykrycia czynników powodujących wyprysk albo mu sprzyjających, aby wykorzystać odczulanie. W razie niewykrycia czynnika uczulającego stosuje się odczulanie nieswoiste - środki odczulające ogólnie. Leczenie miejscowe, użytkowane na skórę przynosi jedynie bezpośrednią ulgę, nie likwiduje jednak powody.
Łojotokowe zapalenie skóry, odmiennie zwane złuszczaniem łuszczycowatym albo wypryskiem łojotokowym (dermatitis seborrhoica, parakeratosis psoriasiformis, eczema seborrhoicum). W przebiegu tej dolegliwości powstają liczne plamy rumieniowate, pokryte na powierzchni obfitymi żółtymi tłustymi łuskami. Plamy te łączą się ze sobą i powiększają na brzegach, w środku zanikając z pozostawieniem żółtobrunatnego zabarwienia. Dotyczą one specjalnie czoła i głowy (łupież łojotokowy), fałdów nosowo-policzkowych, okolicy piersi i pępka, okolicy międzyłopatkowej na plecach, okolicy narządów płciowych i odbytu. Obraz nieco przypomina łuszczycę, łuski jednak nie sypią się i są wilgotne (tłuste). Tradycyjne leczenie bazuje na stosowaniu odpowiednich maści i podawaniu witamin do wewnątrz, raczej witaminy H, a więc biotyny. Nawroty są częste.
Zanikowe zapalenie skóry (dermatitis atrophicans). Początkowo powstają sinoczerwone nacieczone plamy, skóra w ich obrębie staje się cieńsza, sucha, pomarszczona i przezroczysta. Łatwo daje ująć się w fałd. Przeświecają liczne, leżące pod skórą naczynia krwionośne. Zmiany rozpoczynają się na grzbietowych powierzchniach rąk i nóg, szerzą się w kierunku tułowia zajmując łokcie i kolana i uda i ramiona. Przebieg jest przewlekły. Etiologia dolegliwości jest nieznana. Przypuszcza się, iż przyczyną może być mniejsza wartościowość tak zwany włókien sprężystych (elastycznych) aktualnych w skórze i nadających jej odpowiednie napięcie i elastyczność. Włókna elastyczne mogą być uszkodzone mechanicznie poprzez nadmierne rozciąganie, na przykład w trakcie ciąży albo po gwałtownej stracie wagi przy otyłości - tworzą się wówczas tak zwany rozstępy, a więc zaniki linijne. Z punktu widzenia fizjologii mechanizm zaniku skóry towarzyszy starzeniu się człowieka

Czym jest Zapalenie skóry znaczenie w Słownik Z .