SMOCZA KREW co to jest
Co to znaczy SANGRE DE DRAGO (Croton lechleri Muell. Arg.)? Słownik drzewo z gładką, szarawą korą o.

Czy przydatne?

Definicja Smocza krew

Co to znaczy SANGRE DE DRAGO (CROTON LECHLERI MUELL. ARG.): To jest wysokie, dochodzące nawet do 20 metrów wysokości, drzewo z gładką, szarawą korą o marmurkowatym wyglądzie. Po jej nacięciu uzyskuje się gęsty płyn, którego czerwona barwa znalazła odzwierciedlenie w nazwie rośliny (smocza krew). Średnica pnia drzewa w relacji do jego wysokości jest mała - osiąga raptem 30 cm. Liście są spore, barwy jasnozielonej, z dwoma gruczołowatymi wyrostkami u nasady. Kwiaty bursztynowego koloru zgromadzone są w luźne grona. Drzewo wytwarza owoc pękający, kulisty, z białymi, gładkimi nasionami. Rośnie pospolicie w Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Peru, Brazylii, Ekwadorze i Meksyku na wysokości od 300 do ok. 2000 m n.p.m.
wśród wielu związków farmakologicznie aktywnych aktualnych w liściach, gałązkach, korze i wydzielinie kory znajdują się proantocyjanidyny, raczej katechinowe, epikatechinowe, gallokatechinowe, galloepikatechinowe i oligomeryczne. W surowcu obecne są liczne olejki eteryczne, pośród nich a- i b-pinen i a- i b-tujon, borneol, b-kariofilen. Kluczowy alkaloid - taspina - odpowiedzialny jest za działanie przeciwzapalne, co wykorzystuje się we wspomaganiu leczenia reumatyzmu i artretyzmu. Działanie przeciwbakteryjne preparaty sporządzone z sangre de drago zawdzięczają obecności fenoli i diterpenów. Tym samym działają przeciwgrypowo, przeciwgruźliczo. Dzięki taspinie i lignanom, ułatwiają gojenie się i zabliźnianie ran, nadżerek i owrzodzeń. Z tej powody preparaty pozyskiwane z Croton lechleri stosuje się pomocniczo również w leczeniu dermatoz, między innymi grzybic, lecz także w leczeniu opryszczki. Miejscowe wykorzystywanie preparatów otrzymanych z tego surowca jest skuteczne w razie krwawień, czy to przy ekstrakcji zębów, czy w razie hemoroidów. Wykorzystuje się je również pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy (również przy wzdęciach, nadkwasocie, infekcjach jelitowych, przewlekłym nieżycie żołądkowo-jelitowym, zaparciach nawykowych, przewlekłym nieżycie żołądka, chorobie Crohna i colitis ulcerosa), biegunek i stanów zapalnych gardła, krtani i w terapii anemii, białaczki, febry i malarii. Smocza krew rekomendowana jest przy przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza i infekcjach układu moczowego. Surowiec ten ma ważne znaczenie w profilaktyce miażdżycy i wykazuje działanie hypotensyjne, co zawdzięcza obecności oligomerów proantocyjanidynowych. Z Croton lechleri sporządza się napar odpowiednio z zasadami dotyczącymi surowców alkaloidowych, a specjalną uwagę należy zwrócić na to, by otrzymany roztwór przed spożyciem przechować bez dostępu światła.
poprzez pierwsze 3 miesiące należy przyjmować 3 razy na dzień (w czasie albo po posiłku) po 10 kropli rozpuszczonych w wodzie, a najlepiej zmieszanych z sokiem winogronowym, lub 3 razy na dzień (po posiłku) po 1 kapsułce. Po upływie 3 miesięcy można już na stałe przyjmować 3 razy na dzień po 5 kropli.
Sangre de drago przyjmowane jednocześnie z macą rekomendowane jest także przy braku laktacji, anemii, zaburzeniach popędu płciowego i bezpłodności, migrenie, miastenii, bólach głowy i hypotonii (niedociśnieniu tętniczym)

Czym jest Smocza krew znaczenie w Słownik S .