ZAPALENIE OPŁUCNEJ co to jest
Co to znaczy ZAPALENIE OPŁUCNEJ - (pleuritis)? Słownik Zapalenie suche opłucnej charakteryzuje się.

Czy przydatne?

Definicja Zapalenie opłucnej

Co to znaczy ZAPALENIE OPŁUCNEJ - (PLEURITIS): Są trzy typy zapalenia opłucnej: suche, wysiękowe i ropne.
Zapalenie suche opłucnej charakteryzuje się bólem nasilającym się przy oddychaniu. Inne symptomy to: kaszel, stany podgorączkowe, tarcia opłucnowe wskutek wypadania złogów włóknika pomiędzy listkami opłucnej. Zapalenie suche opłucnej regularnie przebiega równocześnie z zapaleniem płuc. Leczenie bazuje na stosowaniu środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, miejscowo stosuje się bańki i kataplazmy z gorczycy.
Zapalenie opłucnej wysiękowe charakteryzuje się gromadzeniem wysięku w jamie opłucnowej. Dolegliwość przebiega z gorączką, bólami klatki piersiowej, kaszlem, dusznością. Badanie radiologiczne wykazuje spory cień, którego górna granica porusza się w trakcie oddychania. Ponadto w obrazie radiologicznym stwierdza się przemieszczenie serca i śródpiersia. Nakłucie klatki piersiowej pozwala na wydobycie płynu. Dolegliwość trwa ok. 8 tygodni. Leczenie wysiękowego zapalenia opłucnej bazuje na podawaniu środków ogólnie tonizujących, wzmacniających, antybiotyków. Przy silnej duszności w konsekwencji narastającego wysięku wykonuje się nakłucia opłucnej z wypuszczeniem płynu (około 500 ml jednokrotnie).
Wysięk opłucnowy może ulec zropieniu i wówczas mamy do czynienia z ropnym zapaleniem opłucnej.
Zapalenie opłucnej - zarówno suche jak i wysiękowe - może wystąpić jako symptom w szeregu schorzeń, na przykład w zapaleniu, czy raku płuc. Po przebyciu zapalenia opłucnej (przeważnie wysiękowego) mogą rozwinąć się w płucach zmiany gruźlicze, mogą także pozostać zrosty opłucnowe, upośledzające ruchy płuc

Czym jest Zapalenie opłucnej znaczenie w Słownik Z .