PARANOJA co to jest
Definicja paranoja znaczy: usystematyzowanych i logicznie ze sobą powiązanych urojeń. Przeważnie to.

Czy przydatne?

Co to znaczy paranoja

Wyjaśnienie: Paranoja to starsza nazwa utrwalonych zaburzeń urojeniowych. W istocie paranoja to występowanie usystematyzowanych i logicznie ze sobą powiązanych urojeń. Przeważnie to są urojenia prześladowcze, ksobne, wielkościowe, hipochondryczne i erotyczne. Urojenia są kluczowym symptomem tej dolegliwości i nie towarzyszą im zazwyczaj omamy ani także inne symptomy schizofrenii.
Ryzyko zachorowania na tą jednostkę chorobową w okresie życia wynosi 0,1%. Utrwalone zaburzenia urojeniowe zaczynają się zazwyczaj między 35-45 r.ż., częściej występuje u kobiet, emigrantów, w środowisku wiejskim i u osób z niższym wykształceniem.
W przypadku podejrzenia paranoi należy zwrócić się o pomoc do psychiatry. Leczenie paranoi bazuje na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. W relacji do chorego powinno się wykazywać sporą dozę tolerancji, należy ograniczyć się do wyraźnego negowania prawdziwości treści wytwórczych bez omawiania ich i tłumaczenia ich nieprawdziwości, co zazwyczaj nie przynosi pożądanego rezultatu.
Hasło udostępnione poprzez serwis Poradnik Medyczny

Czym jest paranoja znaczenie w Słownik P .