ACHIOTE co to jest
Co to znaczy ACHIOTE (Bixa orellana L.)? Słownik 10 metrów wysokości) o gęstym listowiu.

Czy przydatne?

Definicja Achiote

Co to znaczy ACHIOTE (BIXA ORELLANA L.): Jest obficie owocującym krzewem albo niewielkim drzewem (do 10 metrów wysokości) o gęstym listowiu, ciemnoszaropopielatej korze, jasnozielonych, jajowatego kształtu liściach i białych albo różowych kwiatach. W momencie owocowania na końcach pędów pojawiają się owoce w formie kolczastych, czerwonopomarańczowych strąków, z których każdy zawiera do 50 nasion. Z jednego drzewa średniej wielkości można uzyskać nawet do 270 kg nasion. Każde z nich pokryte jest czerwonawą osnówką, stanowiącą cenne źródło pomarańczowożółtego barwnika - biksyny - wykorzystywanego powszechnie w przemyśle spożywczym do barwienia margaryny czy choćby popcornu. Drzewo rośnie w Peru, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Trynidadzie i na Hawajach na wysokości do 1200 m n.p.m. Jest także w takich rejonach uprawiane.
Odwar z liści, kory i nasion i napar z korzenia użytkowany jest zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia się ran i oparzeń i w zapaleniu spojówek. Uważane jest, iż obecna w roślinie biksyna wykazuje właściwości fotoprotekcyjne, chroni więc skórę przed skutkami promieniowania UV. Ta cenna cecha używana jest w kosmetyce, w produkcji kremów. Nie wszystkie składniki czynne surowca - prawdopodobnie olejki eteryczne - odgrywają rolę naturalnego repelentu i mogą być stosowane do produkcji preparatów kosmetycznych przydzielonych do odstraszania owadów. Odwar z surowca podawany doustnie używany jest jako specyfik uspokajający, nasercowy, wykrztuśny, pobudzający trawienie i działający antyoksydacyjnie (zobacz.: ANTYOKSYDANTY), a poprzez to oczyszczający i regulujący przemiany metaboliczne w schorzeniach wątroby i obniżający poziom cholesterolu. Decyduje o tym obecność flawonoidów przeciwdziałających wolnym rodnikom: glukozydu i disiarczanu apigeniny i luteoliny. Surowiec stosowany jest w dietach odchudzających. W medycynie tradycyjnej uważany jest za afrodyzjak. Stosuje się go także w zapaleniu prostaty i w schorzeniach układu moczowego.
Nasiona rośliny są jadane w stanie świeżym z racji na cenne wartości odżywcze. Bixa orellana cieszy się także sporym powodzeniem jako surowiec użytkowy. Plemiona amazońskie używają jego drewna do produkcji strzał, a również w rzemiośle artystycznym i stolarstwie

Czym jest Achiote znaczenie w Słownik A .