MACA co to jest
Co to znaczy MACA (Lepidium meyenii Walp.)? Słownik szeniem. Roślina ta rosła niegdyś w całych.

Czy przydatne?

Definicja Maca

Co to znaczy MACA (LEPIDIUM MEYENII WALP.): Zwana skarbem Inków, także nazywana peruwiańskim żeń-szeniem. Roślina ta rosła niegdyś w całych Andach, aktualnie można ją spotkać jedynie w nie wszystkich regionach Peru na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. w strefie zwanej "puna", gdzie niskie temp. i mocne wiatry nie pozwalają na przyrost większości innych roślin. Jest niesłychanie odporna na surowy klimat: idealnie znosi palące słońce, mocne wiatry i wahania temperatur sięgające od +10 do -20 stopni Celsjusza. Maca jest byliną, której część nadziemna - łodyga - liczy sobie kilkanaście centymetrów długości, ma 12-20 liści w kształcie muszli, a w porze kwitnienia małe, białe kwiatki. Część podziemna - bulwa o kształcie gruszkowatym, która jest użytkową częścią rośliny - ma średnicę od 2 do 8 centymetrów i osiąga długość do 18 cm. Każda z istniejących odmian tej rośliny odznacza się charakterystyczną barwą bulwy - od szarej, przypominającej kolor ziemniaka, przez białą, żółtą, biało-żółtą, biało-różową do biało-purpurowej i czerwonej. Po 6-7 miesiącach od wysiewu maca (wym. maka) jest dojrzała do zbiorów.
Surowiec leczniczy - sproszkowaną bulwę Lepidium meyenii - stosuje się jako środek immunostymulujący, wspomagający leczenie nowotworów i, dzięki cennym właściwościom odżywczym, w stanach wycieńczenia (także na skutek dolegliwości nowotworowej), niedożywienia i w momencie wzrostu, ciąży i laktacji, a również w celu powiększenia płodności u ludzi i zwierząt, obniża poziom cholesterolu we krwi i przez wzgląd na tym minimalizuje ryzyko zachorowania na dolegliwości układu krążenia. Obecność w surowcu cennych substancji odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów, aminokwasów, żelaza, wapnia, cynku, miedzi, manganu, jodu, a również nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli i witamin: A, z gatunku B, C i E) decyduje o jego wielokierunkowym użyciu. Z racji na sporą zawartość wapnia użytkowana w osteoporozie, a jako bogate źródło żelaza użytkowana w anemii. Przez wzgląd na wysoką zawartością jodu stosuje się ją wspomagająco, jednocześnie z hormonami, przy niedoczynności tarczycy. Uznawany jest za środek poprawiający pamięć i umiejętność przyswajania wiedzy i energizujący, wspomagający budowę i wytrzymałość masy mięśniowej, jako iż aktywność zawartych w roślinie steroli jest podobna do działania sterydów anabolicznych. Pozytywne konsekwencje obserwuje się w trakcie stosowania Lepidium meyenii w leczeniu zespołów przewlekłego zmęczenia, nieregularnego miesiączkowania i zaburzeń hormonalnych. Surowiec ten uważane jest także za afrodyzjak i czynnik zwiększający płodność u ludzi i zwierząt. Odpowiedzialne za są to prawdopodobnie glukozynolaty i izotiocyjaniany w nim zawarte.
Lepidium meyenii od setek lat, poza stanowieniem powszechnie dostępnego surowca leczniczego, jest jednym z fundamentalnych produktów spożywczych w państwach Ameryki Środkowej i Południowej - w Peru, Ekwadorze i Meksyku. Powodem tego faktu jest wspomniana wyżej wysoka wartość odżywcza. Bulwy rośliny spożywa się w formie świeżej albo przetworzone - pieczone, w formie dżemu, sfermentowanego napoju albo wysuszone

Czym jest Maca znaczenie w Słownik M .