IZOLACJONIZM co to jest
Co to jest IZOLACJONIZM. Definicja polityce zagranicznej zakładająca min. udział państwa w.

Czy przydatne?

Co to jest izolacjonizm

Definicja IZOLACJONIZM: izolacjonizm- tendencja w polityce zagranicznej zakładająca min. udział państwa w relacjach międzynarodowych i skupienie uwagi na kwestiach wewnętrznych, wykluczająca utrzymywanie bliskich związków i sojuszy z innymi krajami i angażowanie się w wojny nie dotyczące obrony terytorium państwowego; przeważnie pociąga za sobą protekcjonizm handlowy.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki izolacjonizm sięga genezą pierwszego prezydenta George'a Washingtona, który postulował postęp stosunków handlowych z innymi krajami przy jak najmniejszych związkach politycznych. Formę izolacjonizmu jako ograniczenia zainteresowania USA do zachodniej hemisfery wprowadziła doktryna Monroe z 1823 roku. Prezydent Woodrow Wilson zrobił wyłom w tej polityce angażując USA w I Wojnę Światową, lecz powrót do izolacjonizmu nastąpił wkrótce po wojnie, czego wyrazem była odmowa ratyfikacji Paktu Ligi Narodów poprzez Kongres USA, a w latach 1935-39 kilka ustaw o neutralności. Ostateczny koniec izolacjonizmu w polityce zagranicznej USA nastąpił w 1941 roku, gdy na początku w marcu przyjęto ustawę lend-lease zezwalającą na militarne wsparcie sojuszników, a potem w grudniu USA przystąpiły do II Wojny Światowej po japońskim ataku na Pearl Harbour. W Ogromnej Brytanii, tradycyjnie unikającej wiązania się w stałe sojusze, w najwyższym stopniu czytelnym przejawem izolacjonizmu było ogłoszenie w 1896 roku polityki splendid isolation (wspaniałego odosobnienia); błyskawicznie została ona jednak porzucona gdy w 1902 roku zawarto sojusz z Japonią, a w 1904 roku z Francją (entente cordiale)
Co znaczy IRENA:
Porównanie Agencja Energii Odnawialnej (z angielskiego: International Renewable Energy Agency - IRENA) - organizacja międzyrządowa założona poprzez 75 krajów na konferencji międzynarodowej w Bonn (Niemcy) 26 izolacjonizm co znaczy.
Krzyżówka IBSA:
Dlaczego South Africa) - trójstronna współpraca Indii, Brazylii i RPA zapoczątkowana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych tych krajów 6 czerwca 2003 roku w Brasilii, przedstawiana jako wzór izolacjonizm krzyżówka.
Co to jest IMO:
Jak lepiej Organizacja Morska (z angielskiego: International Maritime Organization - IMO), do 1948 roku działająca pod nazwą Międzyrządowa Morska Organizacja Doradcza (z angielskiego: Inter-Governmental izolacjonizm co to jest.
Słownik ILO:
Kiedy Organizacja Pracy (z angielskiego: International Labour Organization - ILO) - organizacja międzyrządowa utworzona opierając się na rozdziału XIII Traktatu Wersalskiego podpisanego 28 czerwca 1919 izolacjonizm słownik.
Czym jest Inicjatywa Bezpieczeństwa Od Proliferacji:
Od czego zależy Proliferation Security Initiative - Inicjatywa Bezpieczeństwa od Proliferacji, także Inicjatywa Krakowska) - inicjatywa przedstawiona poprzez prezydenta USA George'a W. Busha w Krakowie 31 maja izolacjonizm czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest izolacjonizm znaczenie w Słownik I .