STREAM NORD RUROCIĄG co to jest
Co to jest RUROCIĄG NORD STREAM. Definicja Północny Potok) - projekt rurociągu gazowego biegnącego.

Czy przydatne?

Co to jest rurociąg Nord Stream

Definicja RUROCIĄG NORD STREAM: rurociąg Nord Stream (Północny Potok) - projekt rurociągu gazowego biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. 8 września 2005 roku rosyjski Gazprom i niemieckie spółki BASF i E.ON podpisały fundamentalne porozumienie w kwestii budowy Nord Stream, na mocy którego powstała firma Nord Stream AG, gdzie 51% udziałów przypadało na Gazprom, a po 24,5% - na obie spółki niemieckie; w czerwcu 2008 roku 9-procentowy udział w Nord Stream AG uzyskała holenderska spółka N.V. Nederlandse Gasunie, a o 4,5% pomniejszyły się udziały BASF i E.ON. Długość rurociągu, biegnącego od okolic Wyborga (Rosja) do okolic Greifswaldu (Niemcy), ma wynosić ok. 1220 kilometrów. Nord Stream ma składać się z 2 równoległych linii, każda o przepustowości 27,5 mld m. sześc. rocznie, zaspokajających w sumie powyżej 10% zapotrzebowania UE na gaz. Pierwsza linia ma być oddana do użytku w 2011 roku, druga - do 2012 roku. W lutym 2010 roku projekt uzyskał zgodę władz ekologicznych Finlandii, będącą ostatnim wymogiem administracyjnym przed rozpoczęciem budowy, co formalnie nastąpiło 9 kwietnia 2010 roku. Wydatek budowy rurociągu jest szacowany na 7,4 miliarda euro.
Projekt rurociągu Nord Stream spotkał się z krytyką krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, uważających iż jego realizacja tylko zwiększy skuteczność "broni energetycznej" Rosji, pozwalając jej na odcięcie dostaw gazu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (aktualnie będących państwami tranzytowymi) bez szkody dla dostaw do głownych klientów w Europie Zachodniej. Regularnie podnoszone są także obawy dotyczące ekologicznych konsekwencji budowy rurociągu i możliwego zastosowania rurociągu do celów militarnych i szpiegowskich.
Witryna internetowa: http://www.nord-stream.com/en/
Patrz: Bezpieczeństwo energetyczne UE. Badanie nowych szlaków i źródeł dostaw gazu do Europy (Tomasz Niedziółka, 7 kwietnia 2009)
Retorsje:
łaciny retorio - odwet) - środki odwetowe dozwolone poprzez prawo międzynarodowe, zastosowane poprzez jedno kraj wobec drugiego państwa odpowiadając na także legalne działanie ze strony drugiego rurociąg nord stream co to jest.
Rada Bałtycka:
angielskiego: Council of the Baltic States) - forma współpracy 3 krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, zapoczątkowana w 1989 roku spotkaniem przewodniczących Rad Najwyższych w Poniewieżu rurociąg nord stream definicja.
Rada Bezpieczeństwa ONZ:
Bezpieczeństwa ONZ - organ ONZ odpowiedzialny za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, decyzyjny zwłaszcza o autoryzacji działań militarnych, tworzeniu operacji pokojowych i nakładaniu rurociąg nord stream co znaczy.
Rurociąg IPI:
projekt rurociągu gazowego biegnącego z Iranu poprzez Pakistan do Indii, popularnie znanego jako "rurociąg pokoju". Łączna długość rurociągu ma wynosić powyżej 2700 kilometrów: 1100 km w rurociąg nord stream słownik.
Readmisja:
łaciny admissio - przyjmowanie, dopuszczenie) - odesłanie uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do państwa, z którego terytorium przybyli. Readmisja jest obiektem umów międzynarodowych rurociąg nord stream znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest rurociąg Nord Stream znaczenie w Słownik R .