JĄDROWA BROŃ co to jest
Co to jest BROŃ JĄDROWA. Definicja masowej zagłady, której działanie bazuje na wyzwoleniu w bardzo.

Czy przydatne?

Co to jest broń jądrowa

Definicja BROŃ JĄDROWA: broń jądrowa - rodzaj broni masowej zagłady, której działanie bazuje na wyzwoleniu w bardzo krótkim czasie olbrzymiej energii pochodzącej lub z reakcji łańcuchowej rozpadu ciężkich jąder atomów izotopów uranu i plutonu (broń atomowa) lub także z syntezy jąder izotopów wodoru - deuteru i trytu (broń termojądrowa albo wodorowa; jej odmianą jest broń neutronowa). Impulsy rażące broni jądrowej to: fala uderzeniowa, promieniowanie cieplne i jonizujące (w szczególności przenikliwe) i radioaktywne skażenie ziemi i powietrza. Siłę ładunku broni jądrowej przeważnie porównuje się z energią wyzwalaną poprzez wybuch określonej masy trotylu (TNT). Broń jądrowa cechuje się siłą rażenia zdecydowanie przewyższającym wszystkie inne typy broni.
Broń jądrowa została po raz pierwszy skonstruowana w stanach zjednoczonych ameryki w ramach Projektu Manhattan - 16 lipca 1945 roku na poligonie Alamogordo w Nowym Meksyku przeprowadzono pierwszy próbny wybuch bomby jądrowej. Również USA jako pierwsze i jedyne kraj użyły tej broni, w końcowej fazie II Wojny Światowej zrzucając bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę (6 sierpnia 1945 roku) i Nagasaki (9 sierpnia 1945 roku). Liczba mocarstw dysponujących bronią jądrową wynosi aktualnie 9 - w okolicy USA to są Rosja (przedtem ZSRR - od 1949 roku), Ogromna Brytania (od 1952 roku), Francja (od 1960 roku), Chiny (od 1964 roku), Indie (od 1974 roku), Pakistan (od 1998 roku), Korea Północna (od 2006 roku) i Izrael, który formalnie nie komentuje powszechnych przypuszczeń dotyczących posiadania poprzez to kraj broni jądrowej. W przeszłości w posiadaniu broni jądrowej znajdowały się także RPA do końca lat 80-tych i Białoruś, Kazachstan i Ukraina, które odziedziczyły część poradzieckiej broni jądrowej, lecz przekazały ją Rosji do 1996 roku. W 2010 roku łączną liczbę głowic jądrowych na świecie szacowano na ok. 23 tysiące, w tym 8 tys. w stanie operacyjności; w trakcie Zimnej Wojny liczba głowic przekraczała nawet 50 tys..
Nie wszystkie państwa są aktualnie podejrzewane o dążenie do budowy broni jądrowej, zwłaszcza Iran. W ostatnich latach kilkakrotnie dochodziło do podejmowania działań zbrojnych poprzez państwa dążące do udaremnienia domniemanych starań innych krajów o pozyskanie broni jądrowej. Zarzuty o takiej treści były jedną z przyczyn inwazji koalicji międzynarodowej na Irak w marcu 2003 roku. 7 czerwca 1981 roku izraelskie lotnictwo zbombardowało iracki reaktor jądrowy Osirak, a 6 września 2007 roku domniemany sekretny reaktor syryjski koło miasteczka Al-Kibar.
Broń jądrową z racji na zasięg dzieli się na broń pola walki (do 150 km), taktyczną (150-500 km), krótkiego zasięgu (500-1000 km), średniego zasięgu (1000-5500 km) i strategiczną (powyżej 5500 km). Strategiczna broń jądrowa jest rozmieszczana na wyrzutniach lądowych (stałych bądź ruchomych), okrętach wojennych i ciężkich samolotach bombowych dalekiego zasięgu - to jest wspólnie tak zwany triada strategiczna. Rakiety strategiczne mogą przenosić 1 albo więcej głowic jądrowych.
Rozprzestrzenianie się broni jądrowej jest od dawna uważane za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, toteż już 1 lipca 1968 roku podpisano układ o nieproliferacji broni jądrowej (NPT), a w 1957 roku działalność rozpoczęła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) promująca pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej. Zawarto także kilka układów ograniczających dozwolony zakres testowania i rozmieszczania broni jądrowej: 5 sierpnia 1963 roku USA, ZSRR i Ogromna Brytania podpisały układ o częściowym zakazie doświadczeń z bronią jądrową (tak zwany układ NTBT), zakazujący testów w atmosferze, głębinach morskich i przestrzeni kosmicznej i ograniczający testy podziemne; 27 stycznia 1967 roku te 3 państwa podpisały układ zakazujący umieszczania w przestrzeni kosmicznej broni jądrowej albo innej broni masowej zagłady. 10 września 1996 roku Zebranie Ogólne ONZ przyjęło traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT), lecz nie wszedł on jak dotąd w życie. Sporo obszarów globu ma aktualnie status strefy bezatomowej - to są Antarktyka, Ameryka Łacińska, Południowy Pacyfik, Azja Południowo-Wschodnia, Afryka i Azja Środkowa.
USA i ZSRR, a w dalszym ciągu USA i Rosja, gdzie rękach znajduje się ok. 90% wszystkich głowic jądrowych na świecie, zawarły kilka istotnych porozumień dotyczących broni jądrowej, na przykład układ ABM z 1972 roku o redukcji mechanizmów obrony przeciwrakietowej, układy SALT I i SALT II z 1972 i 1979 roku o ograniczeniu strategicznych zbrojeń ofensywnych, układ INF z 1987 roku o eliminacji rakiet jądrowych krótkiego i średniego zasięgu, układy Początek I z 1991 roku, Początek II z 1993 roku i SORT z 2002 roku o redukcji i ograniczeniu strategicznej broni ofensywnej
Co znaczy BTC:
Porównanie Tbilisi-Ceyhan (BTC) - rurociąg naftowy biegnący od azerbejdżańskiego pola naftowego na Morzu Kaspijskim poprzez terytorium Gruzji do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym; ma całkowitą broń jądrowa co znaczy.
Krzyżówka Bank Światowy:
Dlaczego angielskiego: World Bank) - ekipa 2 instytucji będących częścią mechanizmu organizacji wyspecjalizowanych ONZ: Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (z angielskiego: International Bank for broń jądrowa krzyżówka.
Co to jest Blue Stream:
Jak lepiej Stream (Błękitny Potok albo Niebieski Potok) - rurociąg gazowy biegnący z Izobilnoje w południowej Rosji do stolicy Turcji Ankary; całkowita długość rurociągu to 1213 kilometrów, z czego 373 broń jądrowa co to jest.
Słownik BIMSTEC:
Kiedy angielskiego: Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral Technical and Economic Cooperation - Inicjatywa Zatoki Bengalskiej na rzecz Multisektorowej Współpracy Technicznej i Gospodarczej broń jądrowa słownik.
Czym jest Bałkanizacja:
Od czego zależy mechanizm fragmentaryzacji bądź podziału danego państwa albo regionu, w rezultacie którego powstaje sporo mniejszych, niezależnych podmiotów pozostających w złych relacjach albo nawet w stanie broń jądrowa czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest broń jądrowa znaczenie w Słownik B .