HEROINA co to jest
Definicja heroina znaczy: wprowadzonym po koniec XIX w. jako mocny środek przeciwbólowy.

Czy przydatne?

Co to znaczy heroina

Wyjaśnienie: Nazwy slangowe: hera, kompot, wyrób, brown, brown sugar. Jest wytworem półsyntetycznym, wprowadzonym po koniec XIX w. jako mocny środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i przeciwastmatyczny. Heroinę otrzymuje się w procesach chemicznych z nieoczyszczonej morfiny. W zależności od stopnia oczyszczenia ma postać białego albo beżowego proszku. Najmniej oczyszczona heroina to tak zwany brown sugar - zawiera 15-40% środka odurzającego.
Wygląd i sposób podania
Kompot – ciemny płyn przypominający herbatę (zawiera 60-80% heroiny), brown sugar - brązowawe kryształki (15-40% heroiny). W najwyższym stopniu oczyszczona postać heroiny wygląda jak biały proszek. W sprzedaży detalicznej może być łączona z mąką, talkiem, cukrem czy sodą oczyszczoną, zaś kompot – z herbatą. Pakowana jest w torebki plastykowe albo folię aluminiową. Może być przyjmowana dożylnie, doustnie, jako tabaczka (wchłania się poprzez błony śluzowe), albo poprzez wdychanie oparów.
Działanie:
Jednokrotne przyjęcie: przy przyjęciu dożylnym następuje prawie natychmiastowy (pośrodku kilku sekund) kilkusekundowy stan ekstazy tak zwany "kop", "wejście", euforia, błogostan, odczucie harmonii ze sobą i światem, poczucie, iż problemy nie istnieją, biorący żyje w świecie własnych, radosnych przeżyć, zupełnie odizolowany od rzeczywistości. Pojawia się rozluźnienie i senność.
Symptomy uboczne: wymioty, uczucie ciepła, świąd, zwężenie źrenic, osłabienie reakcji na światło, zaparcie, trudność z oddawaniem moczu, przy dużej dawce - spowolnienie ruchowe, zaburzenia mowy. Symptomy te nie są dla osoby będącej pod wpływem narkotyku w żaden sposób uciążliwe, mogą nawet jej sprawiać przyjemność.
Zatrucie: zaburzenia pracy serca, zmiany ciśnienia, ból głowy, zapaść.
Gdy przestaje działać:
Heroina przestaje działać po około 10-12 godzinach. Pojawia się chęć zażycia kolejnej dawki. U osób eksperymentujących, nie uzależnionych, w startowym okresiebrak odczuć niemiłych.
Efekty przewlekłego stosowania
Następuje błyskawiczny przyrost tolerancji i mocne uzależnienie psychiczne. Narkotyk zostaje włączony do przemian metabolicznych organizmu przez wpływ na receptory opiatowe. Stąd można spotkać osoby uzależnione, przyzwyczajone do sporych dawek, rzędu 0,5 g. Po kilku godzinach (na przykład 5-8) osoby te zaczynają odczuwać symptomy abstynencyjne: uczucie rozbicia, lęk, niepokój, mocne bóle stawowo-mięśniowe, dreszcze, poty o specyficznym, mdłym zapachu, nudności z wymiotami, jadło- i wodowstręt (także niechęć do wchodzenia do wody), biegunki, bezsenność, rozdrażnienie, ziewanie, kichanie, łzawienie, bóle brzucha, przyrost albo spadek ciśnienia, przyspieszona albo zwolniona robota serca. Przewarzająca część objawów abstynencyjnych zanika po 2-3 dniach. Po 8-10 dniach organizm jest odtruty do tego stopnia, iż rozpoczyna znów reagować na małe dawki.
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest heroina znaczenie w Słownik H .