ALKOHOLOWE MAJACZENIE co to jest
Definicja majaczenie alkoholowe znaczy: spotykaną psychozą alkoholową i występuje u około 5.

Czy przydatne?

Co to znaczy majaczenie alkoholowe

Wyjaśnienie: Majaczenie alkoholowe (majaczenie drżenne, delirium tremens, "biała gorączka"), jest przeważnie spotykaną psychozą alkoholową i występuje u około 5% uzależnionych. Po raz pierwszy zostało opisane w 1813 r. poprzez Suttona. Symptomy majaczenia alkoholowego pojawiają się w okresie do 72 godz. od zaprzestania picia, kiedy poziom alkoholu we krwi gwałtownie spada. Zawsze towarzyszą one innym objawom zespołu abstynencyjnego. Na początku pojawia się niepokój, lęk i bezsenność, do których dołączają się zaburzenia świadomości (dezorientacja co do miejsca i czasu), urojenia, złudzenia i omamy. Chory widzi ruchliwe, małe i ogromne zwierzęta, różne dziwne stwory, nadzwyczajnie twarze i postacie. Obrazy te są zazwyczaj kolorowe i ruchliwe. Niejednokrotnie czuje i widzi chodzące po nim samym owady, robaki czy mrówki, czasem mówi o dziwnych smakach i zapachach. U osób majaczących można czasami spowodować symptomy potwierdzające rozpoznanie na przykład symptom Liepmanna opierający na pojawianiu się omamów wzrokowych po uciśnięciu gałek ocznych; symptom Reichardta ("czystej kartki") opierający na tym, iż chory czyta z niezapisanej kartki to, co sugeruje mu badający albo opisuje nieistniejący obrazek; symptom Aschaffenburga - pod wpływem sugestii chory rozmawia poprzez wyłączony telefon; symptom "nawlekania nitki" - odpowiednio z sugestią chory nawleka nieistnieijącą nitkę do nieistniejącej igły.
Dość regularnie występują tak zwany urojenia dziania się (oniryczne, jak w marzeniach sennych), gdzie chory jest zarówno widzem, jak i aktorem. Jest on przekonany, iż uczestniczy w wydarzeniach, które mają miejsce w pracy, w domu, restauracji czy także w innym dobrze znanym i regularnie odwiedzanym miejscu. W wydarzeniach tych bierze żywy i aktywny udział (tak zwany majaczenie zawodowe/zajęciowe). Kiedy indziej czuje się osaczony poprzez "bandę", chowa się, ucieka, lub także sam atakuje natrafione osoby, rozpoznając w nich swoich rzekomych prześladowców (tak zwany zespół oblężenia). Charakterystyczna dla majaczenia jest bezsenność i nasilanie się objawów w nocy (kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność).
Opisanym objawom towarzyszy z reguły ciężki stan somatyczny z wysoką temperaturą i zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i regulacji wegetatywnej. Ciężki stan somatyczny w połączeniu z mocnym niepokojem może doprowadzić do niewydolności krążenia i śmierci. Śmiertelność szacowana była przed laty na 5-20%, a aktualnie dzięki znacznemu rozwojowi w leczeniu dochodzi tylko do 1%. Dolegliwość trwa normalnie kilka dni i wymaga leczenia szpitalnego.
Oprac: dr nauk medycznych Bohdan T. Woronowicz
Patrz także: Centrum Konsultacyjne AKMED

Czym jest majaczenie alkoholowe znaczenie w Słownik M .