CONTADORY GRUPA co to jest
Co to jest GRUPA Z CONTADORY. Definicja Contadora) - ekipa założona poprzez ministrów spraw.

Czy przydatne?

Co to jest Grupa z Contadory

Definicja GRUPA Z CONTADORY: Ekipa z Contadory (albo Ekipa Contadora) - ekipa założona poprzez ministrów spraw zagranicznych Kolumbii, Meksyku, Wenezueli i Panamy na spotkaniu na panamskiej wyspie Contadora 8-9 stycznia 1983 roku celem dążenia do zakończenia konfliktów w Ameryce Środkowej: w Gwatemali, Nikaragui i Salwadorze. 17 lipca 1983 roku prezydenci 4 krajów Ekipy wydali w Cancun deklarację z zapowiedzią ogólnego programu rozwiązywania konfliktów środkowoamerykańskich, a 9 września 1983 roku ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili "Dokument celów", zawierający 21 punktów stanowiących podstawy do przyszłego pokoju, między innymi ustanowienie demokratycznych, przedstawicielskich i pluralistycznych mechanizmów politycznych, zatrzymanie regionalnego wyścigu zbrojeń, eliminacja różnych form zagranicznej ingerencji militarnej (bazy, doradcy), promocja pojednania narodowego, zapobieganie wykorzystywaniu terytoriów zainteresowanych krajów do destabilizowania innych rządów środkowoamerykańskich. W styczniu 1984 roku uzgodniono środki mające służyć realizacji tych 21 punktów. Owocem dalszych prac było przedstawienie poprzez Grupę w czerwcu 1984 roku pierwszego projektu aktu pokojowego, a po następnych konsultacjach 7 września 1984 roku ogłoszono Akt Contadory w kwestii pokoju i współpracy w Ameryce Środkowej, zawierający szczegółowe postanowienia dotyczące problemów bezpieczeństwa, politycznych i socjalnych. Sceptyczna dotąd Nikaragua jako pierwsza zaakceptowała Akt 21 września, lecz natomiast niechętnie odniosły się do niego USA - ich stronnicy Honduras, Kostaryka i Salwador 20 października 1984 roku wydały alternatywny dokument z Tegucigalpy, przewidujący dalszą obecność wojskową USA na terytorium. Mechanizm pokojowy zainicjowany poprzez Grupę z Contadory znalazł się w impasie, lecz w lipcu 1985 roku, gdy prezydentem Peru został Alan Garcia, zawiązała się ekipa poparcia dla procesu Contadory (tak zwany Ekipa z Limy), utworzona poprzez Peru, Argentynę, Brazylię i Urugwaj. We wrześniu 1985 roku Ekipa z Contadory i Ekipa z Limy ogłosiły pierwszy wspólny projekt zmodyfikowanego Aktu Contadory, a 12 stycznia 1986 roku wydały deklarację z Caraballeda. USA dalej przeciwstawiały się tym inicjatywom, lecz sukcesem Ekipy Contadora było doprowadzenie do spotkania prezydentów wszystkich 5 krajów Ameryki Środkowej w Esquipulas (Gwatemala) 25 maja 1986 roku, co zapoczątkowało nowy faza procesu pokojowego. 15 lutego 1987 roku prezydent Kostaryki Oscar Arias ogłosił w San Jose w obecności prezydentów Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru własną inicjatywę pokojową, która uzyskała poparcie Ekipy z Contadory i Ekipy z Limy. Opierając się na przełomowego planu Ariasa prezydenci 5 krajów środkowoamerykańskich podpisali 7 sierpnia 1987 roku porozumienie pokojowe znane jako Esquipulas II (procedura dla ustanowienia pewnego i trwałego pokoju w Ameryce Środkowej). W grudniu 1986 roku Ekipa z Contadory i Ekipa z Limy utworzyły permanentną organizację pod nazwą Ekipa z Rio
Grupa Z Cairns:
angielskiego: The Cairns Group) - ugrupowanie skupiające aktualnie 19 krajów eksportujących produkty rolne, założone w sierpniu 1986 roku, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie ministerialne w grupa z contadory co to jest.
Grupa G-20:
ugrupowanie oficjalnie założone na spotkaniu ministrów finansów Ekipy G-7 25 września 1999 roku w Waszyngtonie; inauguracyjne spotkanie G-20 odbyło się 15-16 grudnia 1999 roku w Berlinie. G-20 skupia grupa z contadory definicja.
Grupa Wyszehradzka:
nieformalne ugrupowanie zainicjowane podpisaniem 15 lutego 1991 roku w Wyszehradzie poprzez Polskę, Czechosłowację i Węgry deklaracji o współpracy, której nadrzędnym celem miała być integracja ze grupa z contadory co znaczy.
Grupa G-8:
niezinstytucjonalizowane forum współpracy czołowych krajów uprzemysłowionych, założone na szczycie w Rambouillet we Francji 15-17 listopada 1975 roku, gdzie udział wzięli przywódcy Francji, Japonii grupa z contadory słownik.
Grupa Z Rio:
organizacja skupiająca państwa Ameryki Łacińskiej, założona 18 grudnia 1986 roku w Rio de Janeiro (Brazylia) poprzez państwa Ekipy z Contadory (Kolumbia, Meksyk, Panama, Wenezuela) i Ekipy z Limy grupa z contadory znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Grupa z Contadory znaczenie w Słownik G .