RADON co to jest
Co to znaczy RADON - symbol Rn (z łac. radon)? Słownik okresowym położony w ekipie 0, w ekipie.

Czy przydatne?

Definicja Radon

Co to znaczy RADON - SYMBOL RN (Z ŁAC. RADON): Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w ekipie 0, w ekipie głównej helowców. Odkryty dopiero w XX w. Poszczególne izotopy zostały odkryte poprzez różnych uczonych: w 1900r. - toron poprzez E. Rutherforda, w 1901r. - radon poprzez F. E. Dorna i w 1903r. - aktynon poprzez A. L. Debierna i Giesela. Początkowo nazywano je emanacjami, aktualnie już nie używa się tej nazwy.
Radon jest bezbarwnym gazem bez smaku i zapachu, tworzącym się w produktach przemiany promieniotwórczej radu, toru i uranu. (temp. topnienia: - 71° C, temp. wrzenia: - 62° C, gęstość 9,73 g/cm3).
Zestalony radon świeci brylantowo-niebieskim światłem. Znane są izotopy radonu o liczbach masowych od 204 do 224. Pośród nich największe znaczenie mają 219Rn, 220Rn i 222Rn, występujące w naturalnych szeregach promieniotwórczych. W śladowych ilościach są one obecne w powietrzu i w nie wszystkich wodach mineralnych, dokąd przechodzą z minerałów uranu.
Radon jest gazem szlachetnym biernym chemicznie. Podobnie jak inne helowce, tworzy tylko klatraty z wodą, fenolem, toluenem, i niezbyt trwały fluorek RnF4. Z racji na krótki czas życia izotopów nie został otrzymany w ilościach wagowych.
W medycynie są użytkowane tak zwany kąpiele radonowe - z naturalnych wód zawierających radon albo nasyconych nim sztucznie - do leczenia zachorowań związanych z przemianą materii, chorób stawów i obwodowego układu nerwowego

Czym jest Radon znaczenie w Słownik R .