FLUOR co to jest
Co to znaczy FLUOR - symbol F (z łac. fluorum)? Słownik ekipie VII, rozpoczynający grupę kluczową.

Czy przydatne?

Definicja Fluor

Co to znaczy FLUOR - SYMBOL F (Z ŁAC. FLUORUM): Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w ekipie VII, rozpoczynający grupę kluczową fluorowców. Fluor jest jasnożółtym trującym gazem o ostrym zapachu (temp. topnienia: - 219,6° C, temp. wrzenia: - 188,3° C). W uwarunkowaniach naturalnych tworzy dwuatomowe cząsteczki F2, ze wzrostem temp. łatwo dysocjujące na pojedyncze atomy. Naturalny pierwiastek zawiera tylko jeden izotop trwały: 19F. W przyrodzie spotykany tylko w minerałach, z których głównymi są: fluoryt, apatyt fluorowy, kryolit.
Fluor jest w najwyższym stopniu elektroujemnym pierwiastkiem i najmocniejszym utleniaczem. Reaguje ze wszystkimi pierwiastkami, nawet z tlenem (w trakcie wyładowań elektrycznych), azotem i nie wszystkimi gazami szlachetnymi. Wolny fluor reaguje ze wszystkimi tlenkami: sam łączy się z pierwiastkiem wypierając wolny tlen. Reakcja ta przebiega także z krzemionką SiO2, wskutek czego fluor niszczy szkło. Fluor tworzy z tlenem szereg fluorków - związki te nazywają się fluorkami tlenu, a nie tlenkami fluoru, gdyż fluor jest bardziej elektroujemny niż tlen).
Związki fluoru nadają trwałość kościom i emalii zębów, ale zbyt mocne stężenie fluoru w preparatach dentystycznych niszczy emalię zębów. Fluor zapobiega próchnicy zębów, ale spore dawki mogą spowodować ich przebarwienie. W państwach, gdzie woda jest fluorowana, spożycie fluoru z wodą (w formie fluorku sodu i fluorku wapnia) jest wystarczające i bezpieczne, bez konieczności stosowania preparatów z fluorem

Czym jest Fluor znaczenie w Słownik F .