REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW co to jest
Co to znaczy REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (Rheumatoid arthritis)? Słownik chorobę tę nazywa się.

Czy przydatne?

Definicja Reumatoidalne zapalenie stawów

Co to znaczy REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (RHEUMATOID ARTHRITIS): Reumatyczne zapalenie stawów, w skrócie RZS. Kolokwialnie chorobę tę nazywa się artretyzmem albo gośćcem przewlekłym postępującym. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą mechanizmu immunologicznego, który "poprzez pomyłkęą zamiast bronić organizm przed zagrażającymi czynnikami z zewnątrz, zwraca się przeciwko własnym tkankom. To jest więc dolegliwość autoagresyjna, autoimmunologiczna.
W RZS układ odpornościowy - z ciągle nie określonych powodów - rozpoczyna atakować komórki znajdujące się wewnątrz torebki stawowej. Białe krwinki przemieszczają się do błony wyścielającej jamę stawu doprowadzając do stworzenia procesu zapalnego. Tego rodzaju reakcja jest nazywana zapaleniem błony maziowej stawu, czego symptomem jest powiększone ocieplenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból - charakterystyczne dla RZS. Stosunkowo pogłębiania się procesu chorobowego komórki błony maziowej zaczynają się rozrastać, co prowadzi do pogrubienia maziówki i w skutku następuje opuchnięcie zajętego stawu. Zmienione komórki błony maziowej zaczynają naciekać i niszczyć chrząstkę i kość w obrębie stawu. Zaatakowane poprzez mechanizm zapalny otaczające staw - wzmacniające go i stabilizujące - mięśnie, więzadła i ścięgna stają się coraz słabsze, niezdolne do normalnej pracy.
RZS jest chorobą przewlekłą, rozwijającą się u jednej na sto osób i dotyczy 3 razy częściej kobiet niż mężczyzn, u których przebieg RZS jest łagodniejszy. RZS obejmuje sporo stawów w całym ciele doprowadzając do zniszczenia chrząstek, ścięgien, kości, więzadeł, a w wyniku do stałej deformacji stawu. Dodatkowo są wydzielane enzymy nasilające mechanizm niszczenia etapowo trawiące kości, chrząstki i ścięgna i otaczającą je tkankę mięśniową. Przez wzgląd na tym przestrzeń wewnątrz stawu maleje, a same stawy tracą swój kształt i ustawienie. RZS przeważnie zajmuje drobne stawy rąk i nadgarstków, stawy łokciowe, ramienne, szyjne, szczękowe, w stopie, kostkach, biodrach. Kręgosłup - poza odcinkiem szyjnym - nie jest atakowany poprzez chorobę.
Etiologia RZS nie jest znana, przez wzgląd na czym dolegliwości nie leczy się przyczynowo. Podejrzewa się przewlekłe zakażenie retrowirusem, które u osób z wrażliwym genotypem prowadzi do ujawnienia dolegliwości. Zasadniczą rolę przypisuje się mechanizmom immunologicznym. W leczeniu chodzi o jak najdłuższe utrzymanie maksymalnej ruchomości stawów, niedopuszczenie do zaników mięśniowych, co osiąga się przez szeroko pojętą rehabilitację (kinezyterapia, fizykoterapia) i wykorzystywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, immunosupresyjnych, a w nie wszystkich sytuacjach glikokortykosteroidów

Czym jest Reumatoidalne zapalenie stawów znaczenie w Słownik R .