LEWATYWA co to jest
Co to znaczy LEWATYWA, WLEW DOODBYTNICZY? Słownik zalegających mas kałowych w jelicie grubym.Sposób.

Czy przydatne?

Definicja Lewatywa

Co to znaczy LEWATYWA, WLEW DOODBYTNICZY: Wprowadzenie do odbytnicy ciepłej wody w celu usunięcia zalegających mas kałowych w jelicie grubym.
Sposób wykonania: do czystej, uprzednio wygotowanej gruszki należy nabrać przegotowanej wody o temp. 36,6-37° Celsjusza (dla niemowląt - pół szklanki płynu, dla rocznego dziecka - szklankę płynu, dla pięcioletniego dziecka - dwie szklanki płynu). Do wody można dodać pół łyżeczki soli kuchennej. Dziecko układa się na lewym boku z podciągniętymi kolanami. Po wypuszczeniu powietrza z gruszki trzymanej końcem do góry i sprawdzeniu temp. płynu na przedramieniu, końcówkę gruszki natłuszcza się wazeliną, a w dalszym ciągu wkłada do odbytnicy na głębokość około 3 cm i - przytrzymując drugą ręką pośladki - bez pośpiechu wpuszcza się płyn. Po wyjęciu gruszki pośladki uciska się około 3 min., tak aby woda nie wypłynęła. Po 15-20 minutach powinno wystąpić wypróżnienie.
U starszych dzieci zamiast gumowej gruszki można korzystać irygatora z gumową rurką zakończoną kanką. Irygator nie powinien być zawieszony wyżej niż pół metra ponad odbytu

Czym jest Lewatywa znaczenie w Słownik L .