ZBROJEŃ WYŚCIG co to jest
Co to jest WYŚCIG ZBROJEŃ. Definicja angielskiego: arms race) - rywalizacja dwóch albo więcej.

Czy przydatne?

Co to jest wyścig zbrojeń

Definicja WYŚCIG ZBROJEŃ: wyścig zbrojeń (z angielskiego: arms race) - rywalizacja dwóch albo więcej krajów w zakresie wojskowości, polegająca na zwiększaniu ilości bądź jakości środków i zasobów koniecznych do prowadzenia działań wojskowych w celu uzyskania decydującej przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem. Za pierwszy wyścig zbrojeń uważane jest moment przed I Wojną Światową, kiedy o supremację militarną ubiegały się Niemcy, Ogromna Brytania, Francja, Rosja i Austro-Węgry. Do wyścigu zbrojeń na niespotykaną przedtem skalę doszło po II Wojnie Światowej wspólnie z wybuchem Zimnej Wojny; uczestniczyły w nim aktywnie państwa Wschodu i Zachodu, a również państwa neutralne i niezaangażowane, nie należące do bloków wojskowych. Objął on wszystkie regiony świata, a nawet mógł przenieść się w przestrzeń kosmiczną. Charakteryzował się stałym wzrostem znaczenia sił nuklearnych i wprowadzaniem coraz to nowych rodzajów broni (na przykład broń laserowa, rakietowa, elektroniczna). Na cele militarne przeznaczano coraz większe środki finansowe - w 1986 roku globalne opłaty zbrojeniowe przekroczyły 900 mld dolarów, z czego na USA i ZSRR przypadało 60%; powyżej 50 mln ludzi na świecie pracowało wówczas na potrzeby sił zbrojnych. W razie krajów Trzeciego Świata obowiązki wyścigu zbrojeń oznaczały przeznaczanie na zbrojenia bardzo dużej części budżetu (1/4 z nich przeznaczała na wojskowość 25%), co powodowało zaniedbanie innych potrzeb. Z powodu rozbudowy potencjału nukleranego stworzono sytuację "wzajemnie gwarantowanej destrukcji" (z angielskiego: mutually assured destruction - mad), jest to umiejętności do natychmiastowego wielokrotnego unicestwienia przeciwnika, co oznaczało, iż przeprowadzenie zwycięskiej wojny stało się niemożliwe. Począwszy od lat 70-tych zawarto kilka porozumień ograniczających wyścig zbrojeń (ABM, SALT, Początek, INF), a w 1990 i 1992 roku porozumienia o redukcji konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie. Mimo tego przewarzająca część krajów świata nadal posiada spore ilości broni
Co znaczy Wspólnota Niepodległych Państw:
Porównanie Niepodległych Krajów (z angielskiego: Commonwealth of Independent States - CIS) - organizacja międzyrządowa skupiające państwa poradzieckie, założona na mocy umowy podpisanej 8 grudnia 1991 roku wyścig zbrojeń co znaczy.
Krzyżówka Wspólnota Wschodnioafrykańska:
Dlaczego East African Community - Wspólnota Wschodnioafrykańska) - regionalna organizacja integracji gospodarczej początkowo założona poprzez Kenię, Tanzanię i Ugandę w 1967 roku, upadła w 1977 roku wyścig zbrojeń krzyżówka.
Co to jest Wspólnota Andyjska:
Jak lepiej z angielskiego: Andean Community, hiszp. Comunidad Andina) - subregionalne ugrupowanie integracji gospodarczej w Ameryce Południowej, znane także jako Ekipa Andyjska, Pakt Andyjski albo Andyjski wyścig zbrojeń co to jest.
Słownik Wspólnota Gospodarcza Państw Zachodnioafrykańskich:
Kiedy angielskiego: Economic Community of West African States - Wspólnota Gospodarcza Krajów Zachodnioafrykańskich) - regionalna organizacja integracji gospodarczej założona na mocy traktatu z Lagos wyścig zbrojeń słownik.
Czym jest Współpraca Gospodarcza Państw Morza Czarnego:
Od czego zależy angielskiego: Black Sea Economic Cooperation - Współpraca Gospodarcza Krajów Morza Czarnego) - regionalna organizacja współpracy gospodarczej i politycznej, utworzona z inicjatywy Turcji na mocy wyścig zbrojeń czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest wyścig zbrojeń znaczenie w Słownik W .