KLIMUSZKO ANDRZEJ CZESŁAW co to jest
Co to znaczy O. ANDRZEJ CZESŁAW KLIMUSZKO(ur. 23 sierpnia 1905r., zm. 25 sierpnia 1980r.)? Słownik.

Czy przydatne?

Definicja Klimuszko o. Andrzej Czesław

Co to znaczy O. ANDRZEJ CZESŁAW KLIMUSZKO(UR. 23 SIERPNIA 1905R., ZM. 25 SIERPNIA 1980R.): Tata franciszkanin, najsłynniejszy w powojennej Polsce jasnowidz, uzdrowiciel, fitoterapeuta-zielarz, autor słynnej niegdyś książki "Moje widzenie świata" i wznawianej aktualnie "Wróćmy do ziół" (wydawanej niegdyś pod tytułem "Powrót do ziół").
Czesław Klimuszko po habit wyruszył w 1925r. do lwowskiego klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych. Od 8 września 1925r.przechodził roczny nowicjat w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie mistrz nowicjatu wybrał dla niego zakonne imię Andrzej. 11 września 1926r. Andrzej Klimuszko złożył śluby dożytownie, a 6 maja 1934 roku, w Krakowie, dostał z rąk biskupa Stanisława Responda święcenia kapłańskie. Pierwszą pracę duszpasterską o. Andrzej podjął we franciszkańskiej parafii w Gnieźnie, gdzie poprzez 3 lata pełnił wymagania wikarego. W 1937 roku został przeniesiony do Wilna, w dalszym ciągu na rok do Łagiewnik, a w 1939 roku - do Warszawy. W trakcie wojny został aresztowany w Kaliszu poprzez gestapo.
W maju 1940r. o. Andrzej zatrzymał się w Wierzbicy koło Radomia. Na apel rządu i Episkopatu o zasiedlenie Ziem Odzyskanych o. Andrzej wyruszył na Pomorze i osiadł w Prabutach, gdzie podjął pracę duszpasterską w dziewiętnastowiecznym kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha. Wieść o jasnowidzącym kapłanie z Prabut rozeszła się na całą Polskę i poza jej granice. Do o. Andrzeja ściągały tłumy pielgrzymów. A gdyż działo się to w okresie tak zwany kształtowania państwa socjalistycznego, zainteresowanie społeczeństwa osobą duchowną nie było akceptowane poprzez władze. Urząd bezpieczeństwa potajemnie szykował akcję eliminacji "niebezpiecznych" księży. Ostrzeżony Andrzej Klimuszko 8 grudnia 1948r. w przebraniu kobiety opuścił Prabuty i wyjechał na południe Polski, gdzie zatrzymał się - pod przybranym (rosyjskim) nazwiskiem Kiewlicz - w małym klasztorze franciszkańskim w Lubomierzu, niedaleko Rabki.
W latach 1953-1955 przebywał w Wyszogrodzie. Od 1955 do 1960r. pełnił służbę kapłańską w Nieszawie koło Ciechocinka, gdzie zaprzyjaźnił się z o. Lucjuszem - przełożonym klasztoru Stefanem Chodukiewiczem. Przyjażń ta przetrwała do końca życia o. Klimuszki.
W 1961r. o. Andrzej i o. Lucjusz przenieśli się do klasztoru w Elblągu.
W 1966r. o. Klimuszko wyjechał do Szwajcarii. W 1973r. rozpoczął spisywać własne życie i przemyślenia. Podręcznik ukazywała się co tydzień w odcinkach w "poezji", aż do 1975r. Po "poezji" przedrukował ją tygodnik Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego "Za i Przeciw", a w 1977 roku - amerykańskie pismo polonijne "Tydzień".
Sława "cudotwórcy z Elbląga" dotarła do Jugosławii, gdzie wyjechał w 1978r. wspólnie z o. Lucjuszem. W tym także roku w jugosłowiańskim piśmie "Reporter" pojawił się reportaż na temat "widzenia" o. Andrzeja dotyczącego tragicznych losów byłego premiera Włoch - Aldo Moro. O zgodności wizji z rzeczywistością przekonał się cały świat. Zresztą nie po raz pierwszy. O. Andrzej trafnie wskazał miejsce, gdzie odnaleziono zwłoki Bogdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego - działacza politycznego, przewodniczącego Stowarzyszenia PAX. "Przepowiedział" także polskiego papieża i sporo faktów politycznych, które potem okazały się prawdziwe.
Pierwszego wydania całej książki Klimuszki pt. "Parapsychologia w moim życiu" podjęło się w 1978r. Wielkopolskie Stowarzyszenie Różdżkarzy z Poznania. Kolejne wydanie poszerzone o rozdział "Szukajmy szczęścia w przyrodzie" stało się bestsellerem. Dzieło było powielane i sprzedawane - bez zgody wydawcy i właściciela praw autorskich - w całej Polsce. Druga część "Parapsychologii w moim życiu" zatytułowana "Szukajmy szczęścia w przyrodzie" to zestaw porad, jak zapobiegać chorobom i wpływać na zdrowie, jak użytkować naturalne środki lecznicze, na przykład bursztyn, aloes, biomasaże. Poradnik tego typu w latach 70. stanowił wyjątek. Do rzadkości należały książki o medycynie naturalnej. W latach fascynacji tworzywami sztucznymi i chemią przemysłową cenzura nie przepuszczała nawet publikacji o szkodliwości nawozów sztucznych. Trzecią, w najwyższym stopniu znaną część książki - "Wróćmy do ziół", wydawaną w kolejnych latach jako oddzielną całość, napisał o. Andrzej Klimuszko wraz z doktorem Edwardem Wawrzyniakiem.
O tacie Andrzeju pisze we "Wschodach i zachodach księżyca" Tadeusz Konwicki. Milczą z kolei encyklopedie, leksykony, słowniki

Czym jest Klimuszko o. Andrzej Czesław znaczenie w Słownik K .