GORYCZKA co to jest
Co to znaczy GENCJANA? Słownik Goryczkowatych (Gentianaceae), występująca w górach południowej i.

Czy przydatne?

Definicja Goryczka

Co to znaczy GENCJANA: Gentiana, a więc goryczka, długoletnia roślina z rodz. Goryczkowatych (Gentianaceae), występująca w górach południowej i środkowej Europy na wapiennym podłożu. W Polsce rośnie bardzo rzadko na łąkach wysokogórskich Karpat i jest pod ochroną. Do celów leczniczych bywa uprawiana. W lecznictwie stosuje się cztery gatunki goryczek: Goryczka żółta (Gentiana lutea L.), Goryczka purpurowa (Gentiana purpurea L.), Gentiana punctata L., Gentiana pannonica Scopoli. Uprawa goryczki żółtej na nizinach jest możliwa, lecz bardzo trudna. Surowiec importowany jest więc do Polski - raczej z Albanii.
Goryczka żółta wydaje w młodości tylko pęd ulistniony i dopiero po kilku latach wytwarza do 1 m wysokie, nierozgałązione pędy kwiatonośne. Liście ma spore, szerokoeliptyczne, niebieskawozielone, dolne zwężone w krótki, szeroki ogonek, wyższe obejmujące łodygę sercowatą nasadą. Kwiaty długoszypułkowe, skupione w kątach liści i na szczycie łodygi, promieniste, żółte. Kwitnie w lipcu i w sierpniu. Roślina może żyć do 60 lat.
Do celów leczniczych zbiera się jesienią po zakończeniu wegetacji korzenie okazów kilkuletnich, myje i błyskawicznie suszy w suszarniach ogrzewanych. Otrzymuje się korzeń goryczki - Radix Gentianae

Czym jest Goryczka znaczenie w Słownik G .