LEKI SYNTETYCZNE co to jest
Co to znaczy LEKI SYNTETYCZNE? Słownik przyrost produkcji leków syntetycznych usunął w cień.

Czy przydatne?

Definicja Leki syntetyczne

Co to znaczy LEKI SYNTETYCZNE: Intensywny postęp chemii i w następstwie błyskawiczny przyrost produkcji leków syntetycznych usunął w cień naturalne środki lecznicze, jakimi są między innymi zioła. Chemioterapia stała się z jednej strony dobrodziejstwem współczesnego człowieka, na przykład dzięki antybiotykom sporo chorób przestało zagrażać życiu. Z drugiej jednak strony w epoce chemioterapii pojawiło się nowe zagrożenie zdrowia ludzkiego - ciężkie dolegliwości polekowe i powikłania wywołane ubocznymi skutkami nadużywania leków chemicznych, w trakcie gdy naturalne środki lecznicze nie wywołują gwałtownych zaburzeń w metabolizmie człowieka. Toksyczność, niepożądane interakcje i działania uboczne leków syntetycznych regularnie są powodem komplikacji groźniejszych od samej dolegliwości. Klasycznym tego odpowiednikiem jest "słynny" Talidomid powodujący wady wrodzone u dzieci matek przyjmujących go w okresie ciąży. Benedictin (producent: Merrel Dow Pharmaceuticals), inny lek rekomendowany powszechnie przy wymiotach w pierwszych miesiącach ciąży, także był powodem wad wrodzonych.
W latach 60. zaczęły się pojawiać doniesienia o młodych kobietach z ciężkim idiopatycznym (pierwotnym) nadciśnieniem płucnym i niezwykłymi splotowatymi zmianami tętniczek. Okazało się, iż wystąpienie tej dolegliwości ma związek ze stosowaniem środka anorektycznego - fumaranu aminoreksu. Sporo lat potem takie same zmiany histopatologiczne i symptomy kliniczne stwierdzono u osób stosujących nowsze leki odchudzające.
Gdy w Stanach Zjednoczonych powszechne stało się wykorzystywanie deksfenfluraminy (Redux w Ameryce, Isolipan w Polsce) częstość występowania pierwotnego nadciśnienia płucnego, kierującego do niewydolnoćci prawej komory serca i do śmierci, powiększyła się. Wówczas ze sprzedaży wycofano deksfenfluraminy i fenfluraminy (na przykład Pondimin). Jednak od kontaktu z lekiem do wystąpienia objawów dolegliwości może upłynąć kilka lat, a leki te stosowały miliony ludzi.
Podobnie sporo leków, niegdyś uznanych za bezpieczne, ma groźne efekty uboczne (zobacz: LEKI, Efekty UBOCZNE) albo toksyczne działanie przy dłuższym zażywaniu i nawet kontrolowane ich wykorzystywanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Powszechnie panujący aktualnie trend powrotu do natury jest nadzieją na to, iż profilaktyczne wykorzystywanie ziół zapobiegnie wielu dokuczliwym schorzeniom, a nawet wyleczy z nich bez szkodliwych działań ubocznych.
Najciekawsze to jest, iż istnieją zarówno zioła przeciwwymiotne, jak także wspomagające odchudzanie i hamujące łaknienie i całkiem niepotrzebnie sięgano do "twardej chemii", która pochłonęła - i być może jeszcze pochłonie - tak sporo ofiar

Czym jest Leki syntetyczne znaczenie w Słownik L .