MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ co to jest
Co to jest MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ KARNY DLA BYŁEJ JUGOSŁAWII. Definicja dla byłej Jugosławii (z.

Czy przydatne?

Co to jest Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii

Definicja MIĘDZYNARODOWY TRYBUNAŁ KARNY DLA BYŁEJ JUGOSŁAWII: Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (z angielskiego: International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia - ICTY) - trybunał międzynarodowy powołany dla osądzenia zbrodni wojennych popełnionych w trakcie wojen na Bałkanach w latach 90-tych, mieszczący się w Hadze w Holandii. Porada Bezpieczeństwa ONZ postanowiła o powołaniu ICTY w rezolucji nr 808 przyjętej 22 lutego 1993 roku; 25 maja 1993 roku w rezolucji nr 827 zatwierdzony został statut ICTY, którego pełna nazwa brzmi Trybunał do spraw Osądzenia Osób Odpowiedzialnych za Poważne Pogwałcenia Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Popełnione na Obszarze Byłej Jugosławii po 1991 roku. ICTY był pierwszym międzynarodowym trybunałem wojennym od czasu trybunałów w Norymberdze i Tokio i pierwszym trybunałem do spraw zbrodni wojennych utworzonym poprzez ONZ. Jurysdykcja ICTY obejmuje poważne pogwałcenia konwencji genewskich z 1949 roku, pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych, ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości; osądzeniu podlegają wyłącznie osoby fizyczne. ICTY jest złożony z 3 Izb Procesowych i Izby Apelacyjnej, Biura Prokuratora i Rejestru. Max. liczba stałych sędziów ICTY to 16, nie mniej jednak muszą oni pochodzić z różnych krajów; max. liczba sędziów ad litem (zajmujących się daną sprawą) to 12. Sędziowie są wybierani poprzez Zebranie Ogólne ONZ z listy przedłożonej poprzez RB ONZ. Jedyną karą przewidzianą poprzez ICTY jest pozbawienie wolności.
Do marca 2009 roku ICTY oskarżył 161 osób, w większości Serbów. Postępowanie zakończono w relacji do 117 osób, z czego 58 skazano, 10 uniewinniono, 13 odesłano do sądów narodowych, w 36 sytuacjach oskarżenia wycofano albo podejrzani zmarli. Najgłośniejsze wyroki skazujące wydano wobec: byłej prezydent Bośniackich Serbów Biljany Plavsić 27 lutego 2003 roku (11 lat więzienia); generała Bośniackich Serbów Radoslava Krsticia, który 2 sierpnia 2001 roku jako pierwsza osoba został uznany poprzez ICTY winnym ludobójstwa i skazany na 46 lat więzienia za udział w masakrze w Srebrenicy w lipcu 1995 roku (po apelacji wyrok skrócono do 35 lat); Gorana Jelisicia, znanego jako "serbski Adolf", skazanego 14 grudnia 1999 roku na 40 lat więzienia. W najwyższym stopniu znany więzień ICTY, były lider Jugosławii Slobodan Milosević, 11 marca 2006 roku zmarł w więzieniu w Hadze. 21 lipca 2008 roku w Serbii aresztowano i wkrótce przekazano ICTY byłego prezydenta Bośniackich Serbów Radovana Karadzicia, w najwyższym stopniu poszukiwanego uciekiniera w okolicy byłego dowódcy wojskowego Bośniackich Serbów generała Ratko Mladicia, który ciągle pozostaje na wolności.
Budżet ICTY w 1994 roku wynosił 10,8 miliona dolarów i corocznie się zwiększał, dochodząc do 342,3 miliona dolarów w latach 2008-09; łączny wydatek działalności ICTY do 2009 roku wynosił niemal 1,6 miliarda dolarów. W styczniu 2009 roku na personel ICTY składało się 1129 osób z 84 narodowości.
Witryna internetowa: http://www.icty.org/
Patrz: Aresztowanie byłego przywódcy Bośniackich Serbów Radovana Karadzicia - q&a (23 lipca 2008)

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny znaczenie w Słownik M .