NIKIEL co to jest
Co to znaczy NIKIEL - symbol Ni ( z łac. niccolum)? Słownik ekipie VIII, w triadzie żelazowców. W.

Czy przydatne?

Definicja Nikiel

Co to znaczy NIKIEL - SYMBOL NI ( Z ŁAC. NICCOLUM): Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w ekipie VIII, w triadzie żelazowców. W średniowieczu arsenek niklu NiAs był niepożądaną domieszką rudy miedzi, po niemiecku nazywaną pogardliwie "Kupfer-nickel", co znaczy: "diabla miedź". Stopy niklu z miedzią znane były w dawnych Chinach. Wolny metal dostał w 1751r. szwedzki chemik - A. F. Cronstedt. Nikiel jest srebrzystobiałym metalem, dość twardym, ale łatwo poddającym się obróbce mechanicznej. (temp. topnienia: 1453° C, temp. wrzenia: 2732° C).
Naturalny pierwiastek jest mieszaniną pięciu izotopów trwałych: 58Ni, 60Ni, 61Ni, 62Ni, 64Ni. W przyrodzie występuje w formie minerałów: pentlandytu (Ni,Fe)9S8, nikielinu NiAs, millerytu NiS i innych. Jest również domieszką rud miedzi i pirytów. Nikiel jest średnio czynny chemicznie. Odporny na działanie tlenu, powietrza i wilgoci, bez pośpiechu rozpuszcza się w kwasach. W związkach występuje w stopniu utlenienia +2, rzadziej +1, +3, +4. Sole niklu są najczęściej dobrze rozpuszczalne w wodzie.
Wolny metal otrzymuje się poprzez prażenie rud na powietrzu, a w dalszym ciągu - redukcję otrzymanych tlenków węglem. Bardzo czysty nikiel można uzyskać poprzez rozkład karbonylku Ni(CO)4. Największe ilości niklu są zużywane na stopy z innymi metalami (raczej: Fe, Cr, Cu), odznaczające się wysoką wytrzymałością, twardością i odpornością na korozję. Z żaroodpornych stopów Ni + Cr sporządza się przedmioty turbin gazowych i reaktorów jądrowych. Stopy niklu są stosowane także do pokrywania powierzchni żelaza w celach dekoracyjnych i dla ochrony przed korozją, do budowy magnesów i rdzeni transformatorów, aparatury chemicznej, narzędzi chirurgicznych, monet - dzięki małej ścieralności, do budowy akumulatorów i innych. Silnie rozdrobniony - tak zwany nikiel Raneya jest stosowany jako katalizator, na elektrody ogniw paliwowych i innych. Sole niklu są trujące

Czym jest Nikiel znaczenie w Słownik N .