NADCIŚNIENIE co to jest
Co to znaczy NADCIŚNIENIE? Słownik nazwa: nadciśnienie tętnicze samorodne (hypertensio arterialis.

Czy przydatne?

Definicja Nadciśnienie

Co to znaczy NADCIŚNIENIE: Dolegliwość nadciśnieniowa (morbus hypertonicus), dawna nazwa: nadciśnienie tętnicze samorodne (hypertensio arterialis essentialis), jest wywołana uogólnionym skurczem tętniczek, początkowo tylko natury czynnościowej. Z biegiem czasu nadciśnienie skutkuje przedwczesne stwardnienie tętnic. Nadciśnienie tętnicze samoistne należy odróżniać od nadciśnienia objawowego, występującego w wielu schorzeniach, na przykład w czerwienicy, zapaleniu kłębków nerkowych, stwardnieniu nerek, guzach nadnercza. Nadciśnienie objawia się bólami głowy (potylicy), bólem serca, dusznością wysiłkową. Najwcześniejsze zmiany stwierdza się na dnie oka, gdzie widoczny jest obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, wybroczyny do siatkówki.
Stałe nadciśnienie tętnicze krwi jest jedną z częstych chorób prowadzących do zgonu, jeśli nie bezpośrednio z samego nadciśnienia, to na skutek jego następstw dla ustroju. Nadciśnienie tętnicze to jest stałe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Nadciśnienie tętnicze krwi można podzielić na samoistne, a więc pierwotne, i wtórne, które jeszcze dzieli się na nadciśnienie z przyczyn nerkowych i nienerkowych. Następstwa długotrwałego podwyższonego ciśnienia krwi dla ustroju są bardzo różnorodne. W pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają same naczynia, które pod wpływem nadciśnienia ulegają pogrubieniu na skutek rozrostu błony wewnętrznej. Wskutek tego światło naczyń, w szczególności włosowatych, ulega dalszemu zmniejszeniu, co natomiast jeszcze powiększa opór w krążeniu obwodowym i staje się impulsem do dalszego powiększenia nadciśnienia. Stąd powstaje tu niejako błędne koło, opierające na stałym potęgowaniu się zmian chorobowych. W konsekwencji zaburzeń naczyniowych utlenianie tkanek ulega pogorszeniu, co skutkuje zwyrodnienia różnych narządów. Ze zmian chorobowych w narządach wywołanych nadciśnieniem na pierwszym miejscu są zmiany w SERCU.
Przeciążenie robotą serca lewego wskutek pokonywania zwiększonego ciśnienia tętniczego skutkuje przerost roboczy mięśnia lewej komory serca. Zmiany w naczyniach krwionośnych wywołują gorsze odżywianie mięśnia sercowego, co w wypadku wzmożonej pracy serca doprowadza do wczesnego wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Stąd także w miarę częstym pierwszym symptomem powikłań narządowych jest niewydolność krążenia - na początku lewokomorowa, później obukomorowa. Regularnie także występują symptomy niewydolności wieńcowej serca.
Drugim natomiast narządem, gdzie regularnie występują zmiany w konsekwencji długotrwałego nadciśnienia, są NERKI. Powodem zaburzeń są zmiany w obrębie naczyń nerkowych doprowadzające do wtórnej marskości nerek, czego następstwem są zaburzenia w wydalaniu moczu i nareszcie przewlekła niewydolność nerek z mocznicą.
kolejnym narządem, gdzie występują zmiany chorobowe spowodowane nadciśnieniem, jest MÓZG. W tym przypadku także dominują zaburzenia naczyniowe doprowadzające do ogólnego upośledzenia czynności mózgu, a więc do zaburzeń świadomości, straty pamięci, bóli głowy, zaburzeń mowy, niekiedy drgawek epileptoidalnych i nudności i wymiotów. Wskutek zmian w naczyniach mózgu mogą wystąpić krwotoki do mózgu. Przeważnie równolegle do zmian mózgowych występują także zaburzenia w siatkówce oka, gdzie początkowo występuje stan kurczowy tętniczek, później krwotoki i wysięk do siatkówki. Niekiedy dochodzi do zaburzeń wzroku. Wykorzystywanie - licznych na rynku - środków obniżających ciśnienie nie usuwa powody nadciśnienia, ale zapobiega powstawaniu jego powikłań
Co znaczy Nasenspray K-Ratiopharm:
Porównanie zwęża naczynia krwionośne, hamuje przekrwienie i obrzęk zapalny śluzówki nosa. Działanie rozpoczyna się po kilku minutach od wpuszczenia leku, a kończy się po pięciu, sześciu godzinach.Wskazania nadciśnienie co znaczy.
Krzyżówka Niacyna:
Dlaczego nikotynowego - polska nazwa witaminy B3, a więc niacyny (kwasu nikotynowego, nikotynamidu). Bezbarwne kryształy o temp. topnienia 126-128° C, rozpuszczalne w wodzie, odporne na działanie temp. i nadciśnienie krzyżówka.
Co to jest Nowotwory:
Jak lepiej bezładnie rozrastające się (bujające) z prawidłowej tkanki organizmu, nie podlegające czynnikom ustrojowym regulującym różnicowanie się i mnożenie komórek.dolegliwości nowotworowe znane są od nadciśnienie co to jest.
Słownik Niedokrwistość:
Kiedy stan niedoboru hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych i parametru hematokrytowego z obniżeniem liczby erytrocytów poniżej wartości poprawnych. Symptomy: bladość skóry i błon śluzowych, przyspieszenie nadciśnienie słownik.
Czym jest Neptun:
Od czego zależy radioaktywny. Aktynowiec z III ekipy układu okresowego. To jest pierwiastek transuranowy o liczbie atomowej 93 i masie atomowej [237]. Powstaje z izotopu uranu 238U pod wpływem bombardowania nadciśnienie czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Nadciśnienie znaczenie w Słownik N .