KRWIONOŚNE NACZYNIA co to jest
Co to znaczy NACZYNIA KRWIONOŚNE? Słownik jest największą tętnicą organizmu zaopatrującą przez.

Czy przydatne?

Definicja Naczynia krwionośne

Co to znaczy NACZYNIA KRWIONOŚNE: Tworzą je tętnice i żyły.

TĘTNICE:
Aorta (tętnica kluczowa) jest największą tętnicą organizmu zaopatrującą przez własne odgałęzienia cały ustrój w krew tętniczą bogatą w tlen. Kształt aorty przypomina laskę z zagiętą rączką. Wychodzi ona z lewej komory serca działając ku górze (część wstępująca), w dalszym ciągu zaś zagina się (łuk aorty) i zstępuje w dół (część zstępująca). Aorta zstępująca przebiega poprzez klatkę piersiową (aorta piersiowa), przechodzi poprzez rozwór przepony i dalej biegnie poprzez jamę brzuszną (aorta brzuszna). Na wysokości trzonu IV kręgu lędźwiowego dzieli się na dwie spore tętnice biodrowe. Od łuku aorty odchodzą ku górze trzy tętnice:
tętnica bezimienna, która dzieli się na tętnicę podobojczykową prawą i tętnicę szyjną wspólną prawą;
tętnica szyjna wspólna lewa;
tętnica podobojczykowa lewa.
TĘTNICA SZYJNA WSPÓLNA biegnie na bocznej stronie szyi ku górze i na wysokości górnego brzegu chrząstki tarczowej dzieli się na:
tętnicę szyjną zewnętrzną zaopatrującą w krew zewnętrzną powierzchnię głowy i szyi i na
tętnicę szyjną wewnętrzną doprowadzającą krew do mózgowia i oka.
TĘTNICA PODOBOJCZYKOWA przebiega pomiędzy obojczykiem a pierwszym żebrem, po czym przechodzi na ramię - przedłużenie jej nosi nozwę tętnicy ramiennej - na tej właśnie tętnicy (na ramieniu) mierzy się ciśnienie krwi. W rejonie łokcia tętnica ramienna dzieli się na:
tętnicę promieniową (na której zwykle bada się puls) i na
tętnicę łokciową.
Od aorty piersiowej odchodzą tętnice międzyżebrowe.
Rozgałęzienia aorty brzusznej zaopatrują w krew narządy jamy brzusznej: żołądek, jelita, wątrobę, śledzionę, a również nerki, nadnercza, gruczoły płciowe. Aorta brzuszna dzieli się ostatecznie na dwie tętnice biodrowe:
tętnicę biodrową lewą,
tętnicę biodrową prawą.
Każda z nich rozgałęzia się natomiast na:
tętnicę biodrową wewnętrzną,
tętnicę biodrową zewnętrzną.
Tętnica biodrowa wewnętrzna zaopatruje w krew narządy miednicy (pęcherz, wewnętrzne narządy płciowe), tętnica biodrowa zewnętrzna przechodzi na udo jako tętnica udowa zaopatrująca w krew mięśnie uda, a w rejonie podkolanowej dzieli się na tętnicę piszczelową przednią i tętnicę piszczelową tylną, których dalsze rozgałęzienia doprowadzają krew do podudzia i stopy.

ŻYŁY:
Żyła kluczowa górna (vena cava superior) zbiera krew z górnej części ciała, z tych samych okolic, które są zaopatrywane w krew poprzez tętnice odchodzące od łuku aorty. Do żyły głównej górnej uchodzą dwie żyły bezimienne powstające z połączenia żyły szyjnej wewnętrznej zbierającej krew z głowy i żyły podobojczykowej.
W kończynie górnej znajdują się także żyły powierzchniowe podskórne. Do żył tych wstrzykuje się chorym nie wszystkie leki (iniekcje dożylne).
Żyła kluczowa dolna (vena cava inferior) odprowadza krew z dolnej części ciała do serca. To jest największa żyła w ustroju. Znajduje się po prawej stronie kręgosłupa, a zaczyna się na wysokości IV kręgu lędźwiowego powstając z połączenia dwóch żył biodrowych. Biegnie w górę przechodząc poprzez rozwór w przeponie do klatki piersiowej. Uchodzi ostatecznie do prawego przedsionka serca. Uchodzą do niej żyły nerkowe, nadnerczowe, nasienne i wątrobowe. Żyły wątrobowe odprowadzają pośrednio krew żylną jelit, która poprzez żyłę wrotną wpada do wątroby.
Przebieg żył: biodrowej wewnętrznej i biodrowej zewnętrznej jest podobny do przebiegu odpowiednich - jednoimiennych - tętnic. W kończynach dolnych znajdują się również żyły podskórne, które ulegają niekiedy znacznemu rozszerzeniu - mówimy wówczas o żylakach.

NACZYNIA WŁOSOWATE - gęsta sieć drobniutkich naczyń pomiędzy systemem naczyń tętniczych i żylnych, które łączą tętnice z żyłami. Tętnice i żyły służą raczej do przenoszenia krwi, z kolei naczynia włosowate pełnią bardzo istotną rolę w przemianie materii. Oplatają one wszystkie tkanki, a poszczególne naczynia włosowate przechodzą w okolicy każdej komórki. To są naczynka o średnicy około 8 mm, a ich sumaryczna długość w dojrzałym organizmie ludzkim dochodzi do 100 tys. kilometrów. Poprzez cienkie ścianki tych naczynek łatwo przenikają cząsteczki wody, jony, a nawet cząsteczki nie wszystkich białek. Tą drogą wywędrowują z krwi do tkanek i przechodzą z tkanek do krwi krwinki białe, a więc leukocyty. Naczynia włosowate stanowią jedyną drogę przenikania do krwi witamin, składników odżywczych i większości cząstek hormonalnych i drogę zamiany gazowej pomiędzy krwią a komórkami. Poprzez ściany naczyń włosowatych przenika do krwi dwutlenek węgla i inne produkty wyrzucane poprzez komórki do płynu tkankowego
Co znaczy Nobel:
Porównanie radioaktywny. Aktynowiec z III ekipy układu okresowego. Pierwiastek transuranowy o liczbie atomowej 102 i masie atomowej [253]. Powstaje z kiuru w cyklotronie pod wpływem bombardowania jądrami węgla naczynia krwionośne co znaczy.
Krzyżówka Nasenspray K-Ratiopharm:
Dlaczego zwęża naczynia krwionośne, hamuje przekrwienie i obrzęk zapalny śluzówki nosa. Działanie rozpoczyna się po kilku minutach od wpuszczenia leku, a kończy się po pięciu, sześciu godzinach.Wskazania naczynia krwionośne krzyżówka.
Co to jest Nowotwory:
Jak lepiej bezładnie rozrastające się (bujające) z prawidłowej tkanki organizmu, nie podlegające czynnikom ustrojowym regulującym różnicowanie się i mnożenie komórek.dolegliwości nowotworowe znane są od naczynia krwionośne co to jest.
Słownik Nadczynność Tarczycy:
Kiedy młodzieńczą nadczynnością tarczycy, charakteryzująca się przyspieszeniem mechanizmów metabolicznych we wszystkich tkankach, co jest rezultatem nadprodukcji hormonów tarczycy, występującej przeważnie naczynia krwionośne słownik.
Czym jest Nasenol-Ratiopharm:
Od czego zależy zawiera:5,0 mg efedryny,3,0 mg olejku eukaliptusowego,2,5 mg mentolu,3,0 mg kamfory,parafinę do 1,0 g.Działanie: olejek do nosa o działaniu przeciwwysiękowym efedryny i odświeżającym pozostałych naczynia krwionośne czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Naczynia krwionośne znaczenie w Słownik N .