LIPA DROBNOLTNA co to jest
Co to znaczy LIPA DROBNOLISTNA (Tilia cordata Miller)? Słownik powszechnie w Europie, niekiedy w.

Czy przydatne?

Definicja Lipa drobnolistna

Co to znaczy LIPA DROBNOLISTNA (TILIA CORDATA MILLER): Spore drzewo z rodz. lipowatych (Tiliaceae), występujące powszechnie w Europie, niekiedy w większych zespołach, na przykład w Baszkirii i na południu Uralu, gdzie tworzy ogromne lasy. W Polsce występuje na całym niżu. Regularnie bywa sadzona w parkach i wzdłuż ulic jako roślina dekoracyjna. Lipa jest drzewem wysokim do 30 metrów, o gęstej, zaokrąglonej koronie. Liście ma pojedyncze, ogonkowe, kwiaty promieniste, żółtawe, zgromadzone w wieloramienną wierzchotkę z sporą, lancetowatą skórzasto-błoniastą podsadką.
Do celów leczniczych zbiera się - nareszcie czerwca albo w lipcu w trakcie suchej pogody - rozkwitające kwiatostany wspólnie z podsadkami i suszy w miejscach zacienionych, przewiewnych, w temp. do 35° Celsjusza.
Równorzędnego surowca dostarcza lipa szerokolistna - (Tilia platyphyllos Scopoli), także spore drzewo występujące przeważnie na południu Polski. Kwitnie ono przedtem niż lipa drobnolistna - w połowie czerwca. Wszystkie gatunki lipy są miododajne.
Napary z kwiatów lipy stosuje się jako środek napotny w stanach gorączkowych w nie wszystkich chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, zapaleniu gardła i oskrzeli, w tak zwany przeziębieniach. Napary z lipy działają również uspokajająco w nadmiernej pobudliwości nerwowej w stanach napięcia nerwowego

Czym jest Lipa drobnolistna znaczenie w Słownik L .