TRAKTAT CAŁKOWITYM ZAKAZIE co to jest
Co to jest TRAKTAT O CAŁKOWITYM ZAKAZIE PRÓB JĄDROWYCH. Definicja Comprehensive Nuclear Test Ban.

Czy przydatne?

Co to jest Traktat o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych

Definicja TRAKTAT O CAŁKOWITYM ZAKAZIE PRÓB JĄDROWYCH: CTBT (z angielskiego: Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty - Traktat o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych) - traktat międzynarodowy zakazujący wszelkich próbnych eksplozji jądrowych, o charakterze militarnym bądź cywilnym, przyjęty poprzez Zebranie Ogólne ONZ 10 września 1996 roku. W dniu otwarcia do podpisu 24 września 1996 roku podpisało go 71 krajów, w tym wszystkie 5 ówczesnych mocarstw nuklearnych. Jak dotąd jednak CTBT nie wszedł w życie, bo nie został spełniony warunek ratyfikacji poprzez 44 państwa wyszczególnione w aneksie 2 do traktatu, będące członkami Konferencji Rozbrojeniowej i posiadające reaktory jądrowe, badawcze bądź produkujące energię; 3 z tych 44 krajów nie złożyły swojego podpisu (Indie, Pakistan, Korea Północna), a 6 następnych podpisało ale nie ratyfikowało traktatu (Chiny, Egipt, Indonezja, Iran, Izrael, USA); Chiny i USA są jedynymi mocarstwami nuklearnymi związanymi układem NPT, które nie ratyfikowały jeszcze CTBT. W kwietniu 2009 roku CTBT miał łącznie 179 sygnatariuszy (oststnim jest Irak, który podpisał traktat 19 sierpnia 2008 roku), a 148 z nich skończyło mechanizm ratyfikacji. Traktat CTBT przewiduje utworzenie Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (Comprehensive Nuclear Test-Ban Treaty Organization - CTBTO), która ma zapewniać implementację postanowień traktatu; do momentu wejścia w życie traktatu działa Komisja Przygotowawcza CTBTO.witryna internetowa: http://www.ctbto.org/
Traktat Z Maastricht:
Maastricht (traktat o UE) - traktat uzgodniony na szczycie Porady Europejskiej w Maastricht (Holandia) w grudniu 1991 roku, podpisany poprzez 12 krajów Wspólnot Europejskich 7 lutego 1992 roku w traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych co to jest.
Traktat Amsterdamski:
amsterdamski - traktat uzgodniony na szczycie Porady Europejskiej w Amsterdamie (Holandia) w czerwcu 1997 roku, podpisany 2 października 1997 roku w Amsterdamie, wszedł w życie 1 maja 1999 roku traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych definicja.
Transparency International:
International - pozarządowa organizacja zajmująca się zajmująca się zwalczaniem korupcji w życiu publicznym, założona w 1993 roku poprzez Petera Eigena, urzędnika Banku Światowego. Złożona jest z traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych co znaczy.
Talibowie:
talib - student) - afgański islamski ruch fundamentalistyczny, wywodzący się z gatunku etnicznej Pasztunów, który władał Afganistanem w latach 1996-2001, utworzony w 1994 roku dzięki Pakistanu traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych słownik.
TAPI:
projekt rurociągu gazowego o długości 1680 kilometrów, biegnącego od pola gazowego Dauletabad w Turkmenistanie poprzez Afganistan i Pakistan do Indii. Koncepcja budowy takiego gazociągu była obecna w traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Traktat o Całkowitym Zakazie znaczenie w Słownik T .