ŚMIERCI SZWADRONY co to jest
Co to jest SZWADRONY ŚMIERCI. Definicja angielskiego: death squads, hiszp. escuadrones de la muerte.

Czy przydatne?

Co to jest szwadrony śmierci

Definicja SZWADRONY ŚMIERCI: szwadrony zgonu (z angielskiego: death squads, hiszp. escuadrones de la muerte) - działające poza prawem ugrupowania paramilitarne, mordujące osoby uznawane za niepożądane z powodów politycznych albo socjalnych. Od grup terrorystycznych różnią się posiadaniem poparcia rządu, który używa ich jako narzędzia do eliminacji przeciwników. Są charakterystyczne w pierwszej kolejności dla Ameryki Łacińskiej. Nazwa powstała w Brazylii w latach 60-tych, kiedy w strukturach policji powstały nieoficjalne komórki zajmujące się torturowaniem i likwidowaniem kryminalistów i więźniów politycznych. W latach 70-tych i 80-tych ich działalność stała się powszechna w ogarniętych wojnami domowymi Gwatemalą i Salwadorem, gdzie doszło w 1980 roku do najsłynniejszego morderstwa politycznego na arcybiskupie Oscarze Arnulfo Romero. Ostatnio terminem tym ustala się także podobne ugrupowania działające w innych częściach globu, na przykład jednostki fedayeen pacyfikujące z polecenia Saddama Husajna rebelie pośród irackich szyitów i Kurdów, czy milicje interahamwe dokunujące ludobójstwa w Rwandzie
SAARC:
angielskiego: South Asian Association for Regional Cooperation, Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej) - ugrupowanie regionalne założone 8 grudnia 1985 roku poprzez 7 krajów Azji szwadrony śmierci co to jest.
Sojusz Cywilizacji:
z angielskiego: Alliance of Civilizations) - program powstały z inicjatywy Hiszpanii i współsponsorowany poprzez Turcję, zainaugurowany 14 lipca 2005 roku pod auspicjami ONZ, którego celem jest szwadrony śmierci definicja.
SIPRI:
angielskiego: Stockholm International Peace Research Institute, Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) - instytut międzynarodowy założony w 1966 roku poprzez parlament Szwecji celem szwadrony śmierci co znaczy.
Szok Naftowy:
światowy kryzys gospodarczy zapoczątkowany ogłoszeniem 16 października 1973 roku poprzez państwa OPEC podwyżki cen ropy o 70% i ogłoszeniem embarga na dostawy ropy do tych krajów, które poparły szwadrony śmierci słownik.
Sojusz Północnoatlantycki:
Traktatu Północnoatlantyckiego, z angielskiego North Atlantic Treaty Organisation) - sojusz wojskowy powołany 4 kwietnia 1949 roku, kiedy ministrowie spraw zagranicznych 12 krajów (Belgia, Dania szwadrony śmierci znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest szwadrony śmierci znaczenie w Słownik S .