SADC co to jest
Co to jest SADC. Definicja Southern African Development Community - Południowoafrykańska Wspólnota.

Czy przydatne?

Co to jest SADC

Definicja SADC: SADC (z angielskiego: Southern African Development Community - Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju) - regionalna organizacja integracyjna założona 1 kwietnia 1980 roku poprzez 9 krajów Afryki Południowej (bez RPA) pod nazwą Południowoafrykańska Narada Koordynacji Rozwoju (Southern African Development Coordination Conference - SADCC), przekształcona w organizację o obecnej nazwie na mocy deklaracji i traktatu podpisanego 17 sierpnia 1992 roku w Windhuku (Namibia). W 1994 roku do SADC przystąpiła RPA po przejściu transformacji demokratycznej, w 1995 roku - Mauritius, w 1997 roku - DR Kongo i Seszele (w latach 2004-07 zrezygnowały z członkostwa na skutek problemów finansowych), w 2005 roku - Madagaskar. To ostatnie kraj zostało zawieszone w prawach członka, co było pierwszą taką decyzją SADC, 30 marca 2009 roku przez wzgląd na niekonstytucyjnym pozbawieniem urzędu prezydenta Marca Ravalomanany.
Siedziba SADC mieści się w Gaborone (Botswana). Celem organizacji jest pogłębianie integracji regionalnej w celu osiągnięcia rozwoju i wzrostu gospodarczego, podnoszenia standardów i jakości życia, likwidacji biedy, a również promocji i obrony pokoju i bezpieczeństwa. Najwyższym organem decydującym jest szczyt szefów krajów i rządów, odbywający się raz w roku; podwójnie w roku zbiera się Porada Ministrów. Funkcjonują ponadto Organ do spraw Polityki, Obrony i Bezpieczeństwa, Trybunał, komitety narodowe i Stały Komitet Wysokich Przedstawicieli.
22 października 2008 roku odbył się pierwszy trójstronny szczyt COMESA-EAC-SADC, na którym postanowiono, iż utworzona zostanie strefa wolnego handlu obejmująca region tych 3 organizacji integracyjnych.witryna internetowa: http://www.sadc.int/
Co znaczy Światowa Organizacja Handlu:
Porównanie World Trade Organization - Światowa Organizacja Handlu) - organizacja międzyrządowa powstała 1 stycznia 1995 roku na mocy porozumienia podpisanego 15 kwietnia 1994 roku w Marrakeszu (Maroko) na sadc co znaczy.
Krzyżówka Światowa Organizacja Zdrowia:
Dlaczego World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia) - organizacja wyspecjalizowana ONZ założona 7 kwietnia 1948 roku, której celem jest uzyskanie możliwie najwyższego poziomu zdrowia poprzez sadc krzyżówka.
Co to jest Szarm El-Szejk:
Jak lepiej miasto na południowym krańcu Półwyspu Synaj w Egipcie, dostępny ośrodek turystyczny i baza marynarki wojennej. Zajęty poprzez Izrael w 1956 roku, zwrócony w 1957 roku, ponownie okupowany poprzez sadc co to jest.
Słownik Światowa Organizacja Własności Intelektualnej:
Kiedy angielskiego: World Intellectual Property Organization - Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) - organizacja międzyrządowa utworzona na mocy konwencji podpisanej 14 lipca 1967 roku w sadc słownik.
Czym jest Secesja:
Od czego zależy secessio - odstąpienie, oderwanie się) - odłączenie się części ludności państwa zamieszkującego dane terytorium z celem proklamacji nowego państwa albo przyłączenia się innego istniejącego państwa sadc czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest SADC znaczenie w Słownik S .