CONDECA co to jest
Co to jest CONDECA. Definicja Defensa Centroamericana - Porada Obrony Ameryki Środkowej.

Czy przydatne?

Co to jest CONDECA

Definicja CONDECA: CONDECA (od hiszp, Consejo de Defensa Centroamericana - Porada Obrony Ameryki Środkowej) - organizacja wojskowa utworzona z inspiracji USA w mieście Gwatemala 14 grudnia 1963 roku poprzez Gwatemalę, Honduras, Kostarykę, Nikaraguę, Panamę i Salwador. Jej celem była koordynacja działań przeciw siłom komunistycznym pod kierunkiem przedstawicieli wojskowych USA, standaryzacja szkolenia i wyposażenia sił zbrojnych, ograniczenie rywalizacji wojskowej na terytorium. Koncentrowała się na wspólnych manewrach przeciwpartyzanckich. Honduras zawiesił uczestnictwo w organizacji po wybuchu wojny futbolowej w 1969 roku, z kolei kres CONDECA położyło zwycięstwo sandinistów w Nikaragui w 1979 roku. W październiku 1983 roku postanowiono reaktywować CONDECA (bez Kostaryki) jako forum koordynacji działalności przeciw sandinistom, lecz różnice stanowisk krajów środkowoamerykańskich i USA uniemożliwiły skuteczne działanie organizacji
Cesja Terytorialna:
transfer terytorium w rezultacie umowy międzynarodowej pomiędzy dwoma krajami: cedentem (krajem zrzekającym się suwerenności nad danym obszarem) i cesjonariuszem (krajem uzyskującym suwerenność condeca co to jest.
Casus Belli:
łaciny casus - sytuacja, bellum - wojna) - w tradycyjnym prawie międzynarodowym zjawisko, fakt albo przypadek dająca pretekst do rozpoczęcia wojny. W rezultacie delegalizacji wojny we współczesnym condeca definicja.
CEFTA:
angielskiego: Central European Free Trade Agreement - Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu) - porozumienie zawarte 21 grudnia 1992 roku w Krakowie poprzez Polskę, Czechosłowację i Węgry condeca co znaczy.
Camp David:
rezydencja wypoczynkowa prezydenta USA, położona w odległości 113 km na północny zachód od Waszyngtonu, regularnie używana do prowadzenia formalnych bądź nieformalnych dyskusji z przywódcami innych condeca słownik.
Cheonan:
patrolowy (korweta) marynarki wojennej Korei Południowej o wadze 1200 ton, który zatonął wskutek eksplozji 26 marca 2010 roku koło wyspy Baengnyeong na Morzu Żółtym, w pobliżu spornej granicy condeca znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest CONDECA znaczenie w Słownik C .