CHEMICZNA BROŃ co to jest
Co to jest BROŃ CHEMICZNA. Definicja masowej zagłady charakteryzujący się zastosowaniem toksycznych.

Czy przydatne?

Co to jest broń chemiczna

Definicja BROŃ CHEMICZNA: broń chemiczna - rodzaj broni masowej zagłady charakteryzujący się zastosowaniem toksycznych substancji chemicznych (tak zwany bojowe środki trujące) bądź substancji zapalających (tak zwany bojowe środki zapalające) wspólnie z odpowiednimi środkami przenoszenia. Bojowymi środkami trującymi mogą być wypełniane pociski rakietowe, pociski artyleryjskie, miny, bomby lotnicze, granaty i tym podobne Specyficzną odmianą broni chemicznej jest binarna (dwuskładnikowa) amunicja chemiczna, zawierająca oddzielne pojemniki z nietoksycznymi substancjami, które tworzą bojowe środki trujące dopiero w rezultacie wymieszania w trakcie lotu bomby albo pocisku.
Broń chemiczna w formie chloru po raz pierwszy została użyta w skali masowej w I Wojnie Światowej poprzez wojska niemieckie pod Ypres 22 kwietnia 1915 roku. Inne głośne przypadki użycia broni chemicznej miały miejsce w trakcie włoskiego podboju Abisynii w 1935 roku, agresji japońskiej w Chinach w trakcie II Wojnie Światowej, wojny wietnamskiej poprzez USA, w wojnie iracko-irańskiej w latach 1980-1988, pacyfikacji Kurdów poprzez Irak w 1988 roku. W większości sporych konfliktów zbrojnych stosowano bojowe środki zapalające.
Z racji na wyjątkowo niehumanitarny charakter broni chemicznej dość inicjalnie rozpoczęły się międzynarodowe starania o jej wyeliminowanie. 27 sierpnia 1874 roku w Brukseli przyjęto deklarację proponującą zakaz stosowania broni trującej; nie została ona ratyfikowana, lecz jej zapisy znalazły się w konwencjach haskich z 1899 i 1907 roku. 17 czerwca 1925 roku podpisano protokół genewski zakazujący stosowania broni chemicznej i bakteriologicznej. 13 stycznia 1993 roku podpisano znacząco doskonalszą konwencję przeciw broni chemicznej, zakazującą jej produkcji, składowania, użycia i prowadzenia badań dotyczących takiej broni i przewidującą zniszczenie jej zapasów. Do końca lutego 2010 roku zniszczono 57% z zadeklarowanych światowych zapasów (w znakomitej większości znajdujących się w Rosji i USA) liczących 71194 tony toksycznych środków chemicznych i 45% z 8,67 miliona pojemników i amunicji. Stronami konwencji przeciw broni chemicznej w 2010 roku nie było tylko 5 krajów: Angola, Egipt, Korea Północna, Somalia i Syria, a 2 nie ratyfikowały jej - Izrael i Myanmar.
20 marca 1995 roku broń chemiczna w formie sarinu została po raz pierwszy użyta w zamachu terrorystycznym w metrze w Tokio; zginęło wówczas 12 osób, a 5500 zostało rannych. Zdarzały się także przypadki stosowania środków chemicznych (w szczególności chloru) w trakcie zamachów terrorystycznych w Iraku

Czym jest broń chemiczna znaczenie w Słownik B .