STRESOR co to jest
Definicja stresor znaczy: Kataklizmy oznaczają wypadki, zdarzające się kilku osobom albo całym.

Czy przydatne?

Co to znaczy stresor

Wyjaśnienie: Impuls powodujący stres. Lazarus i Cohen wyróżnili niżej wymienione kategorie stresorów.
Kataklizmy
Kataklizmy oznaczają wypadki, zdarzające się kilku osobom albo całym społecznościom równocześnie. Zazwyczaj są nieprzewidywalne, mają bardzo mocny wpływ i wymagają wielkich wysiłków dla poradzenia sobie ze stresem. Klęski żywiołowe, wojny, skażenie na sporą skalę i katastrofy techniczne to przykłady stresorów - kataklizmów. Ludzie zmagający się ze stresorami tego rodzaju regularnie stwierdzają, że fakt, ze "jadą na tym samym wózku" z tyloma innymi stanowi dla nich wsparcie i umożliwia porównywanie uczuć i zachowań. Ponadto wystąpienie stresorów - kataklizmów regularnie uruchamia szeroko zakrojoną pomoc ze strony rządu i społeczeństwa.
Stresory osobiste
Stresory osobiste dotyczą poszczególnych osób; to są takie zdarzenia, jak np. niezdanie egzaminu, strata pracy czy rozwód. Mogą, aczkolwiek nie muszą być nieprzewidywalne, ale bez wątpienia wywierają bardzo mocny wpływ i wymagają wielkich wysiłków dla poradzenia sobie ze stresem. Ze stresorami osobistymi niekiedy trudniej sobie poradzić niż z kataklizmami, z racji na brak wsparcia. W uznaniu tego faktu tworzy się ekipy wsparcia na potrzeby osób zmagających się z ustalonymi problemami osobistymi.
Stresory drugoplanowe
Stresory drugoplanowe to codzienne kłopoty życiowe. To są małe, ale uporczywe problemy, które irytują i stresują ludzi. Należą do nich hałas w miejscu pracy, słabe oświetlenie czy wysokie wymogi profesora. Jeżeli nie szukamy wsparcia czy pomocy dla rozwiązania takich stresujących problemów, mogą one wywołać na dłuższą metę większe szkody niż kataklizmy albo stresory osobiste.
Patrz również:
stres
ogólny zespół adaptacyjny
Przyg. Bogusław Włodawiec

Czym jest stresor znaczenie w Słownik S .