OPIATY co to jest
Definicja opiaty znaczy: zwanych opiatami albo alkaloidami opium. Opium (od greckiego słowa sok.

Czy przydatne?

Co to znaczy opiaty

Wyjaśnienie: W soku niedojrzałych owoców różnych gatunków maku i w słomie makowej występuje sporo alkaloidów zwanych opiatami albo alkaloidami opium. Opium (od greckiego słowa sok roślinny) nazywane jest wysuszone mleczko, wyciekające z naciętych niedojrzałych makówek. Ma postać zastygłej żywicy, jest gęstą, lepką, brązową substancją.
Ciepły klimat sprzyja wytwarzaniu alkaloidów makowych, dlatego w państwach południowej Europy i Azji, wydzielany z makówek sok jest bardziej obfity, a alkaloidy występują w większym stężeniu niż w państwach klimatu umiarkowanego.
Opium stosowane było od tys. lat, w szczególności w państwach bliskiego i dalekiego wschodu. Rozpowszechniło się raczej pośród narodów islamskich, gdzie Koran zakazywał używania alkoholu, nie obejmował z kolei używania opiatów. Do początku XIX w. handlarze arabscy rozpowszechnili wykorzystywanie opium w Indiach i Chinach. Dotychczas istnieje tam zwyczaj palenia opium w specjalnej fajce i wdychania oparów zawierających morfinę. W Turcji i Iranie opium zażywano doustnie, a w Europie ceniono sobie alkoholowe nalewki (zawartość morfiny do 1%), które dostępne były w aptekach.
W Europie w XVIII - XIX wieku medycyna zalecała opium nie tylko jako środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i łagodzący uporczywe biegunki, lecz także jako środek łagodzący stany lękowe. Picie i doustne przyjmowane opium uważane było za lecznicze, zaś palenie za nałóg. Pierwszy amerykański lek zawierający opium powstał w 1796 r. W XIX w. został uznany za "jeden z najwartościowszych specyfików". Stał się szczególnie dostępny pośród kobiet, gdyż używanie go mniej rzucało się w oczy, niż picie alkoholu.
Używanie pochodnych opium w XIX w. rozwinęło się i rozprzestrzeniło dzięki otrzymywaniu syntetycznych czynnych składników opium. W 1805 w Niemczech otrzymano z suszonego opium substancję, którą nazwano (od greckiego boga snu - Morfeusza) - morfiną. Była ona 10-krotnie silniejsza niż opium. W latach 30-tych XIX w. otrzymano następne substancje - kodeinę, tebainę, papawerynę.
W 1898 r. 1898 spółka Bayer rozpoczęła sprzedaż środka, który wtedy uznano za idealny w leczeniu uzależnienia od morfiny. Była to heroina (nazwa pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego „silny”, „potężny”).
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest opiaty znaczenie w Słownik O .