co to jest
Definicja LSD znaczy: Szwajcarii poprzez Alfreda Hoffmana, w trakcie badań nad sporyszem i jego.

Czy przydatne?

Co to znaczy LSD

Wyjaśnienie: Nazwy slangowe: kwas, acid, kryształki. Związek chemiczny przypadkowo odkryty w 1938 r. w Szwajcarii poprzez Alfreda Hoffmana, w trakcie badań nad sporyszem i jego zastosowaniem w medycynie.
LSD jest pozyskiwane półsyntetycznie z alkaloidów sporyszu. Związek ten jest jedną z najmocniejszych trucizn, działających na układ nerwowy. Dawki skuteczne są na tyle małe, iż właściwie nieodczuwalne dla innych układów, przez wzgląd na tym nie można mówić o uzależnieniu fizycznym. Z racji na to, iż czasem wywołuje mocne, niekorzystne odczucia, nie skutkuje silnego uzależnienia psychicznego.
W latach 50-tych i 60-tych LSD było legalnym i dostępnym środkiem psychotropowym, szeroko użytkowanym w medycynie, raczej w psychiatrii, a również w psychoanalizie (jako środek wspomagający osłabianie systemów obronnych, co miało przyspieszać postępy psychoterapii). W latach 60-tych był szeroko stosowany poprzez młodzież z subkultury hipisowskiej. Aktualnie bywa stosowany poprzez młodzież w trakcie wielogodzinnych imprez, dyskotek i koncertów.
Wygląd i sposób podania
Bezbarwny, bezwonny związek krystaliczny, sprzedawany pod postacią niewielkich znaczków, nasączonych narkotykiem. Czasem jest łączony z innymi związkami chemicznymi i formowany w tabletki. Przyjmowany jest doustnie, wchłania się kompletnie z przewodu pokarmowego.
Działanie
Rozpoczyna działać po pół godziny od zażycia, a skutek jego działania zazwyczaj trwa od 4 do 6 godz. (jeśli działanie utrzymuje się ponad 14 godz., niezbędne jest leczenie).
LSD wzmacnia przeżywane emocje. Wywołuje mocne halucynacje, powiększa wrażliwość na barwy, skutkuje dźwiękowe odbieranie kolorów i kolorowe odbieranie dźwięków. Pod jego wpływem następują nagłe i częste zmiany nastroju i emocji, podwyższona zostaje wrażliwość na sugestię, traci się poczucie rzeczywistości. Po większych dawkach odczuwa się euforię, traci poczucie czasu - sekundy wydają się bardzo długim okresem, widziane obiekty falują, stają się płynne. Pojawia się widzenie kolorowych, bardzo jaskrawych kwiatów, zwierząt, węży, ludzi. Nasilenie przeżyć quasireligijnych. Poczucie oświecenia, olśnienia, wrażenie odkrywania prawd, które po odzyskaniu normalnej świadomości stają się błahe i nieistotne. Halucynacje, jakie wywołuje, mogą być tak zwany dobrymi albo niedobrymi trip’ami, a ich treść nie jest zależna od woli. Złe trip’y mogą zakończyć się paranoją i napadem paniki. Nawet jednokrotna próba może zakończyć się psychozą.
Gdy przestaje działać
Działa 4-12 godz..
Efekty przewlekłego stosowania
Występują ataki paniki, agresji albo depresja. Zdarzają się samobójstwa popełniane pod wpływem tego środka, częste flashback’i - krótkotrwałe epizody psychotyczne, którym towarzyszy lęk i niepokój, a które mogą pojawiać się jeszcze parę lat po zaprzestaniu zażywania.
Jak rozpoznać?
Rozszerzone źrenice, potliwość w razie niemiłych halucynacji, zaburzenia postrzegania, niemożność koncentracji.
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest LSD znaczenie w Słownik L .