KOKAINA co to jest
Definicja kokaina znaczy: występują na wschodnich stokach Andów. Znana i stosowana od powyżej 3000.

Czy przydatne?

Co to znaczy kokaina

Wyjaśnienie: Nazwy slangowe: koks, koka, charlie, śnieg. Jest kluczowym alkaloidem liści krzewu koka. Krzewy te występują na wschodnich stokach Andów. Znana i stosowana od powyżej 3000 lat przed naszą erą Indianie żuli ją, aby przetrwać głód, wyczerpanie i zimno.
Kokainę pierwszy raz wyekstrahowano w latach 50-tych XIX w. W 1884 Freud dostał próbkę kokainy i uznał ją za lek znieczulający miejscowo, przydatny w leczeniu depresji, niestrawności i uzależnienia; leczył kokainą swojego przyjaciela Ernsta von Flaischla z uzależnienia morfinowego. W medycynie kokaina była użytkowana jako środek znieczulający przy operacjach na gałce ocznej. Kiedy poznano dokładniej jej działanie, ograniczono jej dostępność.
Lata 80-te XIX w. przyniosły epidemię kokainową. Kokaina była dostępna w aptekach bez recepty jako składnik wielu środków, na przykład kropli przeciwbólowych; była również składnikiem napojów takich jak Coca-Wine, czy Coca-Cola.
W 1914 r. kokaina została uznana za narkotyk jak morfina i heroina. Obserwowano już wówczas psychozy kokainowe i zgony na skutek przedawkowania. Druga epidemia kokainizmu nastąpiła w latach 70-tych XX w. W tym czasie wszedł na rynek crack, a więc kokaina przetworzona w taki sposób, iż można ją było palić, co wywołało obniżenie ceny (niewielkie ilości były potrzebne aby uzyskać podobny skutek, w porównaniu z kokaina wdychaną poprzez nos).
W Polsce ostatnio rośnie spożycie kokainy; do połowy lat 90-tych stosowana była stosowana poprzez bardzo mało osób (raczej te, które zaczęły zażywać ją za granicą).
Wygląd i sposób podania
Biały, krystaliczny proszek stosowany do inhalacji poprzez nos, jako krople na spojówkę oka, bywa rozpuszczana w alkoholu do spożycia albo podgrzewana, aby wąchać opary. Crak - kamyczki albo żwirek, który podpala się, a w dalszym ciągu wącha opary.
Kokaina pakowana jest w worki foliowe, zaś detaliczne jej dawki zawijane są w papier, folie aluminiową albo plastykową. Crak pakowany jest w folię aluminiową, woreczki plastykowe lub małe flakoniki
Działanie
Działa po kilku minutach od przyjęcia (crak już po 30-50 sek.). Wywołuje przyrost energii, popędu seksualnego, wysoką samoocenę, pewność siebie, daje poczucie jasności myślenia i wyostrzonego spostrzegania. Silnie pobudza, wywołuje euforię, daje poczucie siły, usuwa zmęczenie i senność, powiększa sprawność w prostych czynnościach fizycznych i intelektualnych, wywołuje potrzebę kontaktu emocjonalnego z ludźmi i minimalizuje lęk socjalny.
Symptomy uboczne: bezsenność, spadek łaknienia, rozszerzenie źrenic i wytrzeszcz gałek ocznych.
Zatrucie: pocenie się, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, strata przytomności i drgawki.
Gdy przestaje działać
Działa w zależności od metody przyjęcia od 5 min. do 45 min. W dalszym ciągu skutkuje dyskomfort, ogólne rozbicie, bezsenność, niepokój i lęk. Wzrasta drażliwość, agresja, pojawia się uczucie zmęczenia i przygnębienia; może wystąpić głęboka depresja z myślami samobójczymi, niechęć do jedzenia i kontaktów z ludźmi. Symptomy te mogą utrzymywać się poprzez sporo tygodni.
Efekty przewlekłego stosowania:
Występuje mocne uzależnienie psychiczne, błyskawiczny przyrost tolerancji, zanika początkowe wrażenie siły i euforii, pojawia się stan wyczerpania. Pojawiają się stany psychotyczne, napady panicznego lęku, halucynacje, wybuchy agresji, podejrzliwość, uszkodzenia błon śluzowych nosa, niewydolność układu oddechowego i serca i napady drgawkowe.
Kokaina działa błyskawicznie i bezpośrednio na komórki mózgu. Wpływa na korę płatów czołowych i ciała migdałowate trwale je uszkadzając. Niszczy te struktury, które odpowiedzialne są za działania socjalne, uczucia wyższe (etyczne, moralne). Upośledza funkcje emocjonalne i intelektualne, w tym umiejętność uczenia się i zapamiętywania.
Jak rozpoznać?
Spore pobudzenie, rozszerzone źrenice, nagłe zmiany nastroju, wybuchy agresji, bezsenność. Akcesoria: fajki, flakoniki, igły, strzykawki, małe foliowe torebki.
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest kokaina znaczenie w Słownik K .