INHALANTY co to jest
Definicja inhalanty znaczy: pośród dzieci szkół fundamentalnych i gimnazjów z racji na niską cenę i.

Czy przydatne?

Co to znaczy inhalanty

Wyjaśnienie: Rozpuszczalniki, kleje, lakiery, aerozole, benzyna, gaz z zapalniczek. Są szczególnie popularne pośród dzieci szkół fundamentalnych i gimnazjów z racji na niską cenę i ogólną dostępność.
Wdychany klej błyskawicznie dostaje się do krwioobiegu, a stamtąd do mózgu i wątroby. Zawarty w inhalantach węglowodór, przedostając się do komórek i tkanek, wywołuje zmiany w funkcjonowaniu psychicznym i fizycznym człowieka. Wdychane opary działają bezpośrednio na tkankę mózgową i wywołują jednokrotnie zniszczenie kilkuset tys. komórek nerwowych.
Działanie:
W rezultacie niedotlenienia mózgu pojawiają się halucynacje. Niewielki stan euforii, zawroty głowy, strata równowagi i rozweselenie, konsekwencje działania zbliżone do upojenia alkoholowego.
Zatrucie: strata przytomności, zapaść.
Efekty przewlekłego stosowania
Bóle i zawroty głowy, krwawienie z nosa, bezsenność, brak koncentracji, depresja albo agresja. Zaburzenia pamięci i intelektu wskutek organicznego uszkodzenia mózgu, zaburzenia zachowania, nastroju (drażliwość, niepokój, przygnębienie), podejrzliwość, męczliwość, zaburzenia snu, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, oczopląs, polineuropatia obwodowa, stany zapalne noso-gardzieli, mocne marzenie, niespecyficzne choroby z układu pokarmowego, stany paranoidalne i halucynacje.
zgon następuje wskutek zatrucia, uduszenia albo niewydolności serca. Szczególnie niebezpieczne jest, popularne ostatnio, wdychanie gazu z zapalniczek i aerozoli - gaz wciskany jest bezpośrednio do gardła i połykany, poprzez co regularnie dochodzi do śmiertelnych zatruć.
Jak rozpoznać
Zwraca uwagę zapach kleju albo acetonu utrzymujący się we włosach, ubraniu, zaburzenia równowagi, częste bóle głowy, wymioty, krwawienia z nosa, brak apetytu. Akcesoria: woreczki umazane klejem, puste tubki, pojemniki po aerozolach, zapalniczki.
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest inhalanty znaczenie w Słownik I .