EKSTAZY co to jest
Definicja ekstazy znaczy: r. Pod względem chemicznym jest analogiem amfetaminy - należy do ekipy.

Czy przydatne?

Co to znaczy ekstazy

Wyjaśnienie: MDMA; nazwy slangowe: exc, cadillac, E, śnieżna kula. Została uzyskana z gałki muszkatołowej w 1914 r. Pod względem chemicznym jest analogiem amfetaminy - należy do ekipy amfetamin metylowych (inny narkotyk z tej ekipy to MDA – “narkotyk miłości” wywołuje pozytywne uczucia do innych i głęboką empatię).
W Stanach Zjednoczonych Ameryki od lat 70-tych rosło zainteresowanie tą substancją w szczególności pośród młodzieży związanej z muzyką techno. Stosowana była jako środek wspomagający psychoterapię (redukował wszelakie zachowania obronne). W 1985 zdelegalizowano ekstazy i wszystkie inne substancje o podobnej strukturze chemicznej i działaniu.
Przyjmowana jest przeważnie w trakcie dyskotek i rozmaitych techno-party, jako środek, który pozwala “tańczyć bez przerwy”. Skład tabletek “ekstazy” może być zmienny, mogą one zawierać także amfetaminę.
Wygląd i sposób podania
Białe albo kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorami, przyjmowane doustnie.
Działanie
Daje bardzo mocne doznania zmysłowe i emocjonalne, pobudza, wywołuje euforię, daje wrażenie fizycznej i psychicznej lekkości, łatwego kontaktowania się z ludźmi. Zanikają zahamowania i granice, powiększa się aktywność seksualna. Kompletnie rozluźnia, likwiduje poczucie głodu i potrzebę snu.
Działanie uboczne: rozszerzenie źrenic, przyrost napięcia mięśniowego, przyspieszona i arytmiczna robota serca, przyrost ciśnienia.
Zatrucie: drgawki, strata przytomności, zaburzenia regulacji cieplnej - możliwa zgon z przegrzania.
Gdy przestaje działać:
Czas działania do 5 godz. Symptomy po zażyciu utrzymują się poprzez kolejne 24 - 48 godz. Następuje wyczerpanie i senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, trudności z koncentracją uwagi, irytacja, obniżenie nastroju, zawroty głowy, mdłości.
Efekty przewlekłego stosowania:
Epizody psychotyczne, depresja, trwałe uszkodzenie nie wszystkich struktur w mózgu, agresja, przemoc, kradzieże, upośledzenie pamięci, uszkodzenie wątroby i nerek, złamania kości, psucie się zębów (usuwa wapń z organizmu) i flashback’i – krótkie, samoistne epizody lękowe.
Jak rozpoznać?
Przyspieszony oddech, popękane naczyńka krwionośne, w szczególności na twarzy.
Przyg. Elżbieta Kalinowska

Czym jest ekstazy znaczenie w Słownik E .