CHARAKTEROPATIA co to jest
Definicja charakteropatia znaczy: osobowości i zachowania spowodowanych organicznym uszkodzeniem.

Czy przydatne?

Co to znaczy charakteropatia

Wyjaśnienie: Termin wprowadzony poprzez profesora psychiatrii Tadeusza Bilikiewicza na ustalenie zaburzeń osobowości i zachowania spowodowanych organicznym uszkodzeniem mózgu i dla odróżnienia ich od zaburzeń charakteru stworzonych wskutek działania innych czynników etiologicznych.
Osoba ujawniająca charakteropatię jest w pierwszej kolejności labilna emocjonalnie, drażliwa, gniewliwa, wybuchowa, ujawnia tendencję do zachowań impulsywnych, ma problemy z kontrolowaniem własnych zachowań popędowych. Odznacza ją spora męczliwość nerwowa, brak wytrwałości i konsekwencji, czasami nawet w dziedzinie najprostszych podejmowanych czynności. Charakteropatia determinuje także problemami w funkcjonowaniu społecznym na skutek zaniku wszelkich zahamowań, lekceważenia norm socjalnych, czasami skłonności do czynów o charakterze przestępczym. Zmianom w osobowości i zachowaniu zazwyczaj towarzyszą zaburzenia funkcjonowania intelektualnego, których skrajną w razie uszkodzenia mózgu metodą jest otępienie (demencja).
Organiczne uszkodzenie mózgu i powstałe na jego podłożu zmiany w osobowości mogą mieć różną etiologię, wyróżniamy więc charakteropatię pochodzenia toksycznego (np. w zaawansowanych stadiach uzależnienia od alkoholu), pourazowego (po urazach mechanicznych głowy i mózgu) i inne jej typy.
Przyg.: Wojciech Imielski

Czym jest charakteropatia znaczenie w Słownik C .