CHARAKTEROPATIA co to jest
Definicja charakteropatia znaczy: osobowości i zachowania spowodowanych organicznym uszkodzeniem.

Czy przydatne?

Co to znaczy charakteropatia

Co to jest CHARAKTEROPATIA Termin wprowadzony poprzez profesora psychiatrii Tadeusza Bilikiewicza na ustalenie zaburzeń osobowości i zachowania spowodowanych organicznym uszkodzeniem mózgu i dla odróżnienia ich od zaburzeń charakteru stworzonych wskutek działania innych czynników etiologicznych.
Osoba ujawniająca charakteropatię jest w pierwszej kolejności labilna emocjonalnie, drażliwa, gniewliwa, wybuchowa, ujawnia tendencję do zachowań impulsywnych, ma problemy z kontrolowaniem własnych zachowań popędowych. Odznacza ją spora męczliwość nerwowa, brak wytrwałości i konsekwencji, czasami nawet w dziedzinie najprostszych podejmowanych czynności. Charakteropatia determinuje także problemami w funkcjonowaniu społecznym na skutek zaniku wszelkich zahamowań, lekceważenia norm socjalnych, czasami skłonności do czynów o charakterze przestępczym. Zmianom w osobowości i zachowaniu zazwyczaj towarzyszą zaburzenia funkcjonowania intelektualnego, których skrajną w razie uszkodzenia mózgu metodą jest otępienie (demencja).
Organiczne uszkodzenie mózgu i powstałe na jego podłożu zmiany w osobowości mogą mieć różną etiologię, wyróżniamy więc charakteropatię pochodzenia toksycznego (np. w zaawansowanych stadiach uzależnienia od alkoholu), pourazowego (po urazach mechanicznych głowy i mózgu) i inne jej typy.
Przyg.: Wojciech Imielski
Czynności Przymusowe:
Zobacz kompulsje charakteropatia co to jest.
Cyklofrenia:
Patrz: dolegliwość afektywna dwubiegunowa charakteropatia definicja.
Coaching:
procesem pomagania człowiekowi w każdym obszarze jego życia, zawodowym czy także osobistym. W efektywny sposób wydobywa silne strony ludzi, pomaga w pokonywaniu barier, ograniczeń, przekonań i charakteropatia co znaczy.
Choroba Afektywna Dwubiegunowa:
dwubiegunowa charakteryzuje się przemiennym występowaniem wyraźnych okresów depresji i manii, które mogą, lecz nie muszą, być przedzielone okresem bez zaburzeń chorobowych. Symptomy psychotyczne charakteropatia słownik.
Czynnik Etiologiczny:
Czynnik mający przyczynowy udział w powstawaniu dolegliwości, zdarzenie powodujące chorobę, będące jej powodem albo jedną z przyczyn. Przyg.: Wojciech Imielski charakteropatia znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest charakteropatia znaczenie w Słownik C .