BEZSENNOŚĆ co to jest
Definicja bezsenność znaczy: niedostateczna jakość snu, która występuje przynajmniej trzy razy w.

Czy przydatne?

Co to znaczy bezsenność

Wyjaśnienie: Wg najnowszej klasyfikacji schorzeń (ICD-10) bezsenność to niewystarczająca liczba snu albo niedostateczna jakość snu, która występuje przynajmniej trzy razy w tygodniu i utrzymuje się poprzez przynajmniej jeden miesiąc. Mówiąc prościej, bezsenność to zbyt krótki albo niepokrzepiający sen. Zaburzenia snu polegają na trudnościach w zasypianiu, utrzymaniu snu nocnego albo zbyt inicjalnym albo późnym budzeniu się.
Rozpowszechnienie bezsenności w państwach uprzemysłowionych ocenia się na 20-35% populacji ogólnej. W Polsce kłopoty z zaśnięciem ma ok. 25% badanych (częściej mężczyźni), na częste budzenie się w okresie snu uskarża się ok. 30% badanych (częściej kobiety) a inicjalne budzenie się występuje u 24% populacji, nieco częściej u kobiet.
Kiedy bezsenność trwa kilka dni tytułujemy ją przygodną. Może ona być wywołana na przykład: robotą zmianową, stresami, zmianą stref czasowych. Jeśli bezsenność nie trwa dłużej niż trzy tygodnie tytułujemy ją krótkotrwałą. Jej powodem może być dolegliwość somatyczna, przewlekły stres (na przykład w przebiegu żałoby) i inne. Bezsenność przygodna i krótkotrwała wywołują odczuwanie senności i zmęczenia w okresie dnia. Niewystarczający sen trwający dłużej niż miesiąc prowadzi do stanu zwanego bezsennością przewlekłą. Jej symptomem jest zazwyczaj obniżenie nastroju i gorsze wykonywanie codziennych zadań.
Prócz wspomnianych przyczyn zaburzenia snu mogą być wywołane pomiędzy innymi występowaniem bezdechów w trakcie snu, zespołem niespokojnych nóg (powód nawet 20% przypadków bezsenności), przewlekłym stosowaniem leków pobudzających albo nasennych (tak zwany bezsenność z odbicia), starzeniem się, uszkodzeniem mózgu. Zaburzenia snu występują także w zaburzeniach depresyjnych, lękowych, zespołach otępiennych. W zaburzeniach lękowych przeważnie spotyka się zaburzenia zasypiania, natomiast dla depresji charakterystyczne jest poprzednie budzenie się.
W leczeniu tego schorzenia nadzwyczajnie istotne jest utrzymywanie higieny snu. Zasady higieny snu: Unikanie nadmiernego spożywania kofeiny i produktów ją zawierających; dotyczy to w szczególności 3-4 godz. przed pójściem do łóżka.
Jeśli sen nie przychodzi pośrodku 30-40 min. od położenia się rekomendowany jest spacer przy zgaszonym świetle w zaciemnionym pokoju. Nie powinno się wtedy oglądać TV.
Brak drzemek w okresie dnia.
Ćwiczenia fizyczne przed zaśnięciem, ciepła kąpiel albo szklanka ciepłego mleka mogą ułatwić zasypianie.
Unikanie stresującyh przeżyć w okresie poprzedzającym zasypianie; dotyczy to także wysiłku intelektualnego.
W sypialni należy unikać zbyt dużej albo małej wilgotności, temp. albo hałasu.
Stała pora zasypiania i budzenia się.
Dieta sprzyjająca snowi - unikanie jedzenia sporych posiłków na 2 godziny przed snem.
W leczeniu bezsenności ważne jest określenie jej przyczyn, a nie tylko likwidowanie jej objawów. Leczeniem zaburzeń snu zajmują się lekarze psychiatrzy i neurolodzy.
Najczęstszymi preparatami użytkowanymi w walce z bezsennością sś benzodiazepiny. Starsze preparaty mogą powodować senność poranną, zaburzenia pamięci, szybkie uzależnienie. Leków tych nie wolno korzystać bez konsultacji z lekarzem! Przyjmowanie pewnych leków (na przykład antykoncepcyjnych) może podwyższać stężenie benzodiazepin we krwi (konieczność pomniejszenia dawki), natomiast palenie papierosów albo przyjmowanie na przykład karbamazepiny - leku przeciwdrgawkowego, może zmniejszać skuteczność środków nasennych.
Warto wspomnieć o melatoninie, hormonie snu dostępnym bez recepty. Działanie melatoniny podawanej doustnie może być inne od melatoniny wydzielanej poprzez szyszynkę - gruczoł dokrewny w mózgu. Donoszono o hamowaniu czynności gonad u mężczyzn, do którego może dochodzić po kilku miesiącach przyjmowania melatoniny. Melatonina może być użytkowana tylko ze wskazań lekarskich.
W leczeniu bezsenności efektywna jest także fototerapia. Jej działanie bazuje na synchronizacji zegara biologicznego.
Jeśli pomimo stosowania się do zaleceń higieny snu symptomy bezsenności nie ustępują, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Autor: doktor psychiatra Marek Krzystanek
Hasło udostępnione poprzez serwis Poradnik Medyczny

Czym jest bezsenność znaczenie w Słownik B .