AMFETAMINA co to jest
Definicja amfetamina znaczy: użytkowana jako lek - w leczeniu otyłości, czasem depresji, astmy.

Czy przydatne?

Co to znaczy amfetamina

Co to jest AMFETAMINA Nazwy slangowe: amfa, speed, power. Po raz pierwszy poddana syntezie w 1887r. Od 1930 r. była użytkowana jako lek - w leczeniu otyłości, czasem depresji, astmy, migreny.
W okresie II Wojny Światowej była podawana żołnierzom. W latach 50-tych wprowadzono regulaminy prawne ograniczające jej legalne nabywanie. W Polsce produkuje się amfetaminę nielegalnie (z handlu wycofano ją w latach 50-tych). Z racji na jej rodzimą produkcję jest łatwo dostępna i niedroga na czarnym rynku. Czystość produkowanej w Polsce amfetaminy waha się w granicach 90-99%.
Aktywniejszym i dłużej działającym analogiem amfetaminy jest metyloamfetamina, w nielegalnym obiegu są także inne pochodne amfetaminy.
Wygląd i sposób podania
Beżowy albo biały proszek, płyn, nasączona bibuła, pigułki, kapsułki, tabletki. Pakowana w małe foliowe torebki. Można ją wąchać, łykać albo podawać dożylnie.
Działanie
Konsekwencje odczuwa się przy podaniu doustnym po 0,5-1,5 godziny, dożylnie po 15 min. Skutkuje mocne pobudzenie, wprowadza organizm w stan czuwania. Daje wrażenie dużej energii, wywołuje euforię, poprawia samopoczucie, wzmaga napęd psychoruchowy, podwyższa aktywność życiową, usuwa uczucie zmęczenia, powiększa odporność na stres. Działa pobudzająco na korę mózgową poprzez powiększenie stężenia adrenaliny i noradrenaliny w tkance nerwowej (w synapsach). Daje poczucie pewności siebie, subiektywne wrażenie przyspieszenia myślenia i wyostrzenia percepcji, w rzeczywistości niekiedy powodując upośledzenie mechanizmów myślowych.
Uboczne symptomy towarzyszące zażyciu: rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówki nadpobudliwość, mocny niepokój, gadatliwość, suchość w jamie ustnej, zmiany ciśnienia tętniczego, wzmożone pocenie się, trudności w oddawaniu moczu, brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, upośledzenie mechanizmów myślowych.
Zatrucie (przedawkowanie, śmiertelna dawka około 1 g.) przejawia się majaczeniem, halucynacjami, urojeniami, napadami drgawkowymi, zaburzeniami rytmu serca, wymiotami, biegunką, dreszczami, poceniem się, śpiączką.
Gdy przestaje działać
Utrzymuje się w organizmie powyżej 12 godz.. Po tym czasie występuje gwałtowny spadek sił psychicznych i fizycznych, senność, obniżenie nastroju, obniżenie poczucia własnej wartości, spowolnienie psychoruchowe, męczliwość, obniżenie napięcia mięśni, mocne łaknienie na słodycze. Symptomy te mogą się utrzymywać kilka dni.
Efekty przewlekłego stosowania
Błyskawicznie postępuje powiększenie tolerancji i przymus używania. Mocne uzależnienie psychiczne, nie wywołuje typowego zespołu abstynencyjnego. Występują stany lękowe, halucynacje, omamy słuchowe, psychozy poamfetaminowe, ogólne wyczerpanie organizmu, zmiany osobowości, osłabienie libido i impotencja, uczulenia i egzemy.
Jak rozpoznać?
Należy zwrócić uwagę na zwiększone źrenice, brak apetytu, sporą ruchliwość, szybkie mówienie, błyskawiczny oddech, niepokój, napięcie i drażliwość. Stan pobudzenia trwa kilka godz., po czym następuje stan wyczerpania i senność. Może powodować trudności z oddawaniem moczu (istotne przy testowaniu).
Akcesoria: biały proszek, tabletki, kapsułki, kryształki, kawałki folii aluminiowej, rurki, także igły i strzykawki.
Przyg. Elżbieta Kalinowska
Co znaczy Anticol:
Porównanie Patrz: disulfiram amfetamina co znaczy.
Krzyżówka Ambitendencja:
Dlaczego podejmowania sprzecznych, czasem wręcz przeciwstawnych zachowań - symptom zaburzeń myślenia, emocji i mechanizmów motywacyjnych, będący następstwem mechanizmów rozszczepiennych, aktualny w psychozach amfetamina krzyżówka.
Co to jest Alateen:
Jak lepiej Alateen poświęcone są dla nastolatków , a więc dla dzieci i młodzieży do lat 18 na których życie wpłynął alkoholizm któregoś z rodziców albo innej, bliskiej osoby . Wspólnota powstała w stanach amfetamina co to jest.
Słownik Aspołeczność:
Kiedy unikania udziału w zjawiskach i zdarzeniach o charakterze społecznym, niechęć do współżycia społecznego. Aspołeczność (w odróżnieniu do antyspołeczności) jest jednak pasywna, bez tendencji do amfetamina słownik.
Czym jest Autoagresja:
Od czego zależy zachowań wrogich wobec samego siebie, niebezpiecznych dla samego siebie, takich jak samookaleczenia, samobójstwo i inne. Zachowania autoagresywne mogą mieć również charakter bierny (np. głodzenie się amfetamina czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest amfetamina znaczenie w Słownik A .