AMBIWALENCJA co to jest
Definicja ambiwalencja znaczy: nawet w relacji do tego samego obiektu - symptom mechanizmów.

Czy przydatne?

Co to znaczy ambiwalencja

Wyjaśnienie: Dwuwartościowość uczuć, przeżywanie dwojakich, sprzecznych, regularnie przeciwstawnych emocji, nawet w relacji do tego samego obiektu - symptom mechanizmów rozszczepiennych, aktualny w psychozach, typowo w schizofrenii. Odpowiednikiem ambiwalencji jest odczuwanie równocześnie radości i smutku z tego samego powodu albo równoczesne uczucie miłości i nienawiści w relacji do tej samej osoby.
Bardziej kolokwialnie rozumiana ambiwalencja emocjonalna może być symptomem jednoznacznie psychopatologicznym. ?agodnie nasilona występuje także w nerwicach i u osób o neurotycznej konstrukcji charakteru. W tych sytuacjach sprzeczne emocje utrudniają niejednokrotnie podejmowanie istotnych, życiowych decyzji.
W bardzo ograniczonym wymiarze ambiwalencja przytrafia się na pewno każdemu z nas.
W razie zaburzeń psychotycznych ambiwalencja w znacznym stopniu dezorganizuje intelektualny i emocjonalny wymiar życia osoby chorej. Jest także spektakularnym wyrazem dramatycznie zmienionej poprzez chorobę emocjonalności człowieka.
Próbując wyjaśnić różnice między ambiwalencją obecną u osoby zdrowej a ambiwalencją w sensie objawu psychotycznego w tradycyjnej psychopatologii wskazuje się czasem, iż w razie osoby zasadniczo zdrowej psychicznie to są dwie, przeciwstawne emocje, zaś u osoby cierpiącej na zaburzenia psychotyczne to jest jedna emocja o dwóch, przeciwstawnych znakach. Można stąd wnioskować, iż ambiwalencja będąca normalnym, zdrowym procesem bazuje na, mimo wszystko naprzemiennym, występowaniu dwóch emocji, np. pożądania i wstrętu. W kontekście zaburzeń psychotycznych obie tendencje nie występują zaś na przemian, ale kompletnie równocześnie. Osobie zdrowej psychicznie zapewne trudno jest tę różnicę intuicyjnie pojąć.
Przyg.: Wojciech Imielski

Czym jest ambiwalencja znaczenie w Słownik A .