Co to jest TEORIA KEYNESOWSKA
Definicja TEORIA KEYNESOWSKA:
Ekonomia keynesowska wywodzi się z prac brytyjskiego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa i polskiego ekonomisty Michała Kaleckiego. Wbrew popularnym sądom, stanowi raczej pewną odmianę i modyfikację, nie zaś zaprzeczenie ekonomii neoklasycznej. Nie wymienia to faktu, że w wielu aspektach różni się od niej – zarówno jeśli chodzi o wytłumaczenie fundamentalnych systemów działania gospodarki, jak i zalecenia dla polityki gospodarczej. Teoria keynesowska abyła bardzo popularna od lat 30-tych do 70-tych. Rady, których udzielała, w znacznej mierze zawiodły jednak w zwalczaniu zjawiska stagflacji z lat 70-tych. W ekonomii keynesowskiej zakłada się, że: • rynek nie zawsze funkcjonuje w sposób sprawny, głównie dlatego że ceny nie zawsze są w stanie zrównoważyć popyt z podażą; • z powodu gospodarka zwykle nie znajduje się w stanie pełnej równowagi. W szczególności, możliwym – a nawet typowym – stanem to jest, że na rynku dóbr popyt równoważy się z podażą, lecz nie są w pełni wykorzystane impulsy produkcji; • podmioty obecne na rynku nie dostosowują swoich działań wyłącznie do zmian cen. W szczególności, o wydatkach inwestycyjnych decydują raczej oceny kształtowania się obecnej i przyszłej koniunktury i warunków finansowania inwestycji, niż stopy procentowe, po których można obecnie pożyczyć kapitał; • w wyniku, zagregowany popyt (a więc suma spożycia prywatnego, zbiorowego, inwestycji, zmian zapasów i nadwyżki eksportu nad importem), zwykle różni się od zdolności gospodarki do wytwarzania PKB. Różnica w zasadniczych założeniach pomiędzy podejściem neoklasycznym a keynesowskim sprowadza się więc do tego, że w modelach keynesowskich poddano w wątpliwość zdolność rynku do pełnego zastosowania dostępnych czynników produkcji. Stwierdzono mianowicie, że popyt na dobra może w ogóle automatycznie dostosowywać się do zdolności produkcyjnych gospodarki. Jeśli popyt jest większy od zdolności produkcyjnych, wzrasta inflacja. Jeśli natomiast popyt jest od nich mniejszy, impulsy produkcji nie są w pełni wykorzystane i pojawia się bezrobocie. Zaleceniem teorii keynesowskiej jest więc to, aby rząd i bank centralny aktywnie ingerowały w kształtowanie się popytu na dobra (w miarę potrzeb zwiększając albo zmniejszając spożycie zbiorowe i zachęcając obszar prywatny do większych bądź mniejszych zakupów regulując ilość pieniądza na rynku), po to aby w pełni wykorzystać szanse wzrostu tworzone poprzez zwiększanie się zasobów pracy i kapitału
- Trend Wzrostowy:
- Tendencja zwiększania się w okresie wartości badanego zjawiska. Mogą one przejściowo spadać, jednak ich średni poziom etapowo się podwyższa teoria keynesowska co to jest.
- Trend Spadkowy:
- Tendencja obniżania się w okresie wartości badanego zjawiska. Mogą one przejściowo wzrastać, jednak ich średni poziom etapowo się obniża teoria keynesowska definicja.
- Transakcje Gotówkowe:
- Transakcje dokonywane przy użyciu banknotów i monet nominowanych w jakiejś walucie, na przykład złotych teoria keynesowska co znaczy.
- TRANSFORMACJA GOSPODARCZA:
- transformację gospodarczą rozumie się mechanizm zmiany mechanizmu gospodarczego, w szczególności polegający na przejściu od gospodarki centralnie planowanej (obowiązującej, z pewnymi różnicami, do teoria keynesowska słownik.
- TEORIA OPTYMALNYCH OBSZARÓW WALUTOWYCH:
- O tym, kiedy warto zastąpić walutę krajową poprzez walutę wspólną – na przykład euro – przesądza teoria optymalnych obszarów walutowych, rozwinięta poprzez Roberta Mundella, laureata ekonomicznej N teoria keynesowska znaczenie.
Czym jest TEORIA KEYNESOWSKA znaczenie w Słownik T .