ZYRTEC co to jest
Co to znaczy ZYRTEC (Cetirizine dihydrochloride) UCB i POLFA-KRAKÓW? Słownik ml roztworu (20 kropli.

Czy przydatne?

Definicja Zyrtec

Co to znaczy ZYRTEC (CETIRIZINE DIHYDROCHLORIDE) UCB I POLFA-KRAKÓW: Postać: krople 0,2/20 ml; tabletki powlekane 0,01 g
Skład: 1 ml roztworu (20 kropli) albo 1 tabletka zawiera 0,01 g cetyryzyny w formie dichlorowodorku.
Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje powinowactwa do receptora cholinergicznego i serotoninergicznego. Wywiera mocne i długookresowe działanie. Hamuje inicjalną fazę reakcji alergicznej i minimalizuje migrację komórek kwasochłonnych i uwalnianie mediatorów związanych z późną fazą odpowiedzi alergicznej. U chorych z astmą oskrzelową minimalizuje nadmierną reaktywność oskrzeli na histaminę. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (w 70%). Wiąże się w znacznym stopniu z białkami osocza. Nie przenika poprzez barierę krew-mózg, czyli nie wywiera działania nasennego. Wydala się raczej z moczem.
Wskazania: Katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka, świąd, przewlekły nieżyt nosa, obrzęk Quinckego, dermografizm.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cetyryzynę, pierwszy trymestr ciąży, laktacja, dzieci do 2. roku życia, ciężka niewydolność nerek.
Zachować ostrożność stosując łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN. W trakcie leczenia nie powinno się pić alkoholu.
symptomy niepożądane: Niekiedy senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy.
Interakcje: Z lekami uspokajającymi i z sporą ilością alkoholu (stężenie we krwi ponad 0,8 promila) może się nasilać działanie depresyjne na OUN.
Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce w trakcie kolacji (osoby szczególnie wrażliwe - 0,01 g na 24 godziny w dwóch dawkach co 12 godz.). Dzieci od 7. roku życia o masie ciała poniżej 30 kg - 0,005 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci ponad 30 kg - 0,01 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci od 2. do 6. roku życia - 5 mg na dobę w 1-2 dawkach.
Uwaga: Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.
patrz także: ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE

Czym jest Zyrtec znaczenie w Słownik Z .