ZIEMNIAK co to jest
Co to znaczy ZIEMNIAK, KARTOFEL? Słownik rodz. psiankowatych, której ojczyzną jest Ameryka Środkowa.

Czy przydatne?

Definicja Ziemniak

Co to znaczy ZIEMNIAK, KARTOFEL: Jednoroczna roślina bulwiasta należąca do rodzaju Solanum z rodz. psiankowatych, której ojczyzną jest Ameryka Środkowa. Do Europy ziemniaki przywiezione zostały w połowie XVI w. poprzez hiszpańskich konkwistadorów. Początkowo uchodziły za egzotyczną roślinę ozdobną uprawianą w królewskich i magnackich ogrodach. Na szerszą skalę zaczęto ziemniaki uprawiać w Anglii, dokąd przywiózł je angielski admirał - sir Francis Drake. Ale największe zasługi w rozpowszechnianiu tego warzywa miał Francuz Antoine Parmentier, artysta nowych odmian i wielu orginalnych regulaminów kulinarnych. Do Polski trafiły dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przysłał je z Wiednia królowej Marysieńce jako osobliwość cesarskich ogrodów. Gdy podano je po raz pierwszy w Wilanowie, nie wzbudziły entuzjazmu. Dopiero za panowania Augusta II ziemniaki zostały rozpowszechnione w całym państwie, a najpierw XIX wieku uratowały większą część ludności od klęski głodu.
Ziemniaki rozmnażają się wegetatywnie. Do spożycia wykorzystuje się bulwy występujące jako podziemna część łodygi wykorzystywana roślinie za magazyn składników zapasowych. Bulwy, w zależności od odmiany, mają kształt kulisty, owalny, wydłużony albo spłaszczony. Skórka może przybierać kolor jasnoszary, żółty, czerwony albo fioletowy o różnych odcieniach. Ziemniaki zawierają m. in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C; biotynę, fruktozę, sacharozę, skrobię, kwasy: nikotynowy i pantotenowy.
z racji NA CZAS DOJRZEWANIA ZIEMNIAKI DZIELI SIĘ NA:
inicjalne - czas zbioru: czerwiec, lipiec;
średniowczesne - czas zbioru: sierpień;
średniopóźne - czas zbioru: wrzesień;
późne - czas zbioru: październik.
ODMIANY JADALNE Reguluje SIĘ Również WG TYPÓW KULINARNYCH:
typ A - odmiany sałatkowe,
typ B - odmiany wszechstronnego użytkowania,
typ C - odmiany mączyste i dość suche,
typ D - odmiany bardzo mączyste i suche (w wielu państwach nie zaliczane do jadalnych).
Odmiany przeważnie uprawiane: Viola, Alma, Mazur, Pionier, Irys
Co znaczy Zanik Mięśni:
Porównanie Dolegliwość skutkuje pomniejszenie wydolności mięśni. Zaniki mięśniowe stwierdza się w szczególności w chorobach nerwów obwodowych i nie wszystkich chorobach rdzenia ziemniak co znaczy.
Krzyżówka Zapalenie Gardła:
Dlaczego kataralne) zapalenie gardła atakuje raczej błonę śluzową, oszczędzając w zasadzie pierścień tkanki chłonnej gardła, w skład którego wchodzą zbudowane raczej z tkanki chłonnej (limfatycznej) migdałki ziemniak krzyżówka.
Co to jest Żeń-Szeń:
Jak lepiej dostępne kapsułki (zobacz: LEKI ROŚLINNE) o nazwie ZEN SEN GINSENG (Producent KRKA). Jedna kapsułka zawiera 1 g korzenia żeń-szeń w formie skoncentrowanego i mianowanego wyciągu. Suchy wyciąg z ziemniak co to jest.
Słownik Zaditen:
Kiedy g/100 ml; tabletki 0,001 gSkład: 5 ml syropu albo tabletka zawiera 1 mg ketotifenu w formie wodorofumaranu.Działanie: Lek przeciwhistaminowy, przeciwuczuleniowy i przeciwastmatyczny. Jest antagonistą ziemniak słownik.
Czym jest Zapalenie Nerwu Kulszowego:
Od czego zależy rwy kulszowej bóle występują nagle lub nasilają się etapowo, promieniując od okolicy lędźwiowo-krzyżowej poprzez pośladek w kierunku uda i podudzia wzdłuż nerwu kulszowego. Bóle mogą przejawiać się w ziemniak czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Ziemniak znaczenie w Słownik Z .