ZAPARCIE co to jest
Co to znaczy Zaparcie (obstipatio) zwane obstrukcją? Słownik rzadziej niż jeden raz na dobę. Odbywa.

Czy przydatne?

Definicja Zaparcie

Co to znaczy ZAPARCIE (OBSTIPATIO) ZWANE OBSTRUKCJĄ: Zaparcie występuje wtedy, gdy oddawanie stolca ma miejsce rzadziej niż jeden raz na dobę. Odbywa się tak w konsekwencji zwolnienia przesuwania się mas kałowych, co jest konsekwencją zwolnienia ruchów perystaltycznych jelit. Towarzyszy mu zazwyczaj złe samopoczucie, bóle głowy, nudności, brak apetytu, a nawet stany podgorączkowe. Prostymi środkami przeciwdziałającymi zaparciom są: ruch, pożywienie z sporą zawartością błonnika, niehamowanie odruchu wydalania. Regulująco na wydalanie stolca mogą wpływać: szklanka wody, łyżeczka masła, miodu, sok z kwaśnej kapusty albo aloesu, spożywane przed snem lub przed śniadaniem.
Nie należy z kolei pochopnie użytkować środków przeczyszczających. Pomocne są czopki glicerynowe.
Zabiegiem ułatwiającym wydalanie stolca jest lewatywa.
Zaparcia stolca mogą powstawać z różnych przyczyn, nie tylko na skutek niedostatecznej perystaltyki jelit (postać atoniczna), ale także na skutek nadmiernych skurczów jelit (postać spastyczna) i z braku odruchowego pobudzenia defekacji poprzez masy kałowe w prostnicy. Atonia jelit występuje zwykle jako słowo zaburzeń układu nerwowego autonomicznego przy przewadze pobudzenia nerwów współczulnych, z kolei zaparcie spastyczne powstaje przy przewadze układu nerwowego przywspółczulnego. Niekiedy atonia jelit powstaje w trakcie żywienia się pokarmami nie dającymi resztek niestrawnych, lub przy braku wytwarzania się odpowiednich bodźców chemicznych przez rozkład bakteryjny zawartości przewodu pokarmowego. W takich wypadkach po podawaniu pokarmów nie ulegających kompletnie strawieniu (najlepiej podawać pokarmy zawierające trudno strawną celulozę) zaparcie ustępuje.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaparcia jest brak prawidłowego odruchu pobudzenia defekacji poprzez masy kałowe w prostnicy. Zazwyczaj zdarzenie to występuje u osób wstrzymujących oddawanie stolca mimo istniejącego parcia. W uwarunkowaniach poprawnych masy kałowe przechodząc do prostnicy powodują odruch defekacji. Przy wstrzymywaniu oddawania stolca pomimo parcia odruch parcia etapowo zanika i w następstwie, mimo obecności nawet sporych ilości kału w prostnicy, odruch defekacji, a tym samym sama defekacja, nie następuje. Pod wpływem odpowiedniego treningu odruch ten znów powraca i defekacja jest poprawna

Czym jest Zaparcie znaczenie w Słownik Z .