WIRUSY co to jest
Co to znaczy WIRUSY? Słownik poprzez filtry bakteryjne, niedostrzegalne w mikroskopie świetlnym.

Czy przydatne?

Definicja Wirusy

Co to znaczy WIRUSY: (z z łaciny virus = jad). Drobnoustroje przesączalne poprzez filtry bakteryjne, niedostrzegalne w mikroskopie świetlnym, namnażające się tylko w komórkach innych organizmów, u których powodują dolegliwości zakaźne. Wirusy występują w formie cząstek zwanych wirionami. To są formy statyczne wirusów, występujące poza komórką żywiciela, nie wykazujące przemiany materii i nie rozmnażające się, wielkości ułamków mikrometra, o bardzo różnorodnych kształtach, a zbudowane z kwasu nukleinowego i otaczającej go osłonki białkowej, a więc kapsydu. Mogą również zawierać lipidy. Wirusy stanowią niekompletne organizmy. Posiadają wprawdzie informację genetyczną (DNA albo RNA) konieczną do odtwarzania cząstek potomnych, jednak nie mogą samodzielnie prowadzić jakichkolwiek mechanizmów przemiany materii, takich jak synteza białek, budowa nowych cząsteczek i dlatego muszą używać z komórek gospodarza. Po wniknięciu do komórki cząstka wirusa zostaje rozłożona na część białkową i kwas nukleinowy (nie wszystkie wirusy wprowadzają do komórki tylko swój kwas nukleinowy), który dzięki zawartej w nim informacji genetycznej skutkuje zmiany w metabolizmie komórki gospodarza i wykorzystuje jej składniki do swej replikacji i do odtworzenia nowych kompletnych cząstek wirusa. Skutkuje to zmiany chorobowe albo zgon komórek gospodarza.
Podział systematyczny wirusów opiera się na rodzaju występującego w nich kwasu nukleinowego (DNA albo RNA) i na szczegółach budowy kapsydu. Ze względów metodologicznych wirusy dzieli się na: bakteryjne (bakteriofagi), roślinne i zwierzęce.
Wirusy bakteryjne (fagi, bakteriofagi) zakażają bakterie. Zbudowane są z kwasu nukleinowego (DNA albo RNA) otoczonego osłonką białkową, regularnie wydłużającą się w ogonek, poprzez który nić kwasu nukleinowego jest wstrzykiwana do komórki bakteryjnej.
Wirusy roślinne charakteryzują się zawartością RNA (a nie DNA) i zakażają komórki roślinne (wnikają do nich po mechanicznym uszkodzeniu ściany komórkowej na przykład poprzez pocieranie albo ukłucie owada) powodując wirusowe dolegliwości roślin.
Wirusy zwierzęce mogą zawierać DNA albo RNA i mają różnorodne kształty. Zakażają komórki zwierzęce dzięki adsorbowaniu poprzez nie osłonek wirusowych. Do chorób wirusowych zwierząt należą między innymi nosacizna, wścieklizna, u człowieka ospa, grypa, katar, świnka.
Wirusy onkogenne są powodem powstawania zmian nowotworowych.
edukacja zajmująca się wirusami to wirusologia

Czym jest Wirusy znaczenie w Słownik W .