URAN co to jest
Co to znaczy URAN - symbol U (z łac. uranium)? Słownik ekipie układu okresowego, należący do.

Czy przydatne?

Definicja Uran

Co to znaczy URAN - SYMBOL U (Z ŁAC. URANIUM): Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny podgrupy w III ekipie układu okresowego, należący do aktynowców, o bardzo długim okresie połowicznego rozpadu rzędu 1 mld lat, wykazujący podobieństwo chemiczne do chromowców. (Liczba atomowa: 92, masa atomowa: 238,03). To jest pierwiastek o własnościach amfoterycznych. W związkach trój-, cztero-, pięcio- (pięciotlenek uranu U2O5) i sześciowartościowy.
Uran jest matalem srebrzystobiałym, niezbyt twardym, o temp. topnienia 1133° C i temp. wrzenia 3900° C i ciężarze właściwym 18,7 (metal ciężki). Na powietrzu ulega utlenieniu, rozpuszczalny w kwasach.
Występowanie: istnieje około 100 minerałów uranu, z których tylko 10 ma znaczenie praktyczne. Głównym minerałem uranu jest blenda uranowa. Inne minerały to między innymi: karnotyt, łyszczki uranowe, autunit, tiujamunit, uraninit; minerały torowe i monacyt. Największe złoża rud uranu znajdują się w: Kongo (Katanga), Północnej Kanadzie, USA (Utah, Kolorado), w Jachimowie, Turkiestanie, Tiuji Mujun.
Metaliczny uran o dużej czystości znajduje wykorzystanie w reaktorach jądrowych do otrzymywania energii jądrowej

Czym jest Uran znaczenie w Słownik U .