UCZULENIE co to jest
Co to znaczy ALERGIA, UCZULENIE? Słownik od zewnątrz albo wewnątrz ustroju. Zmieniona odczynowość.

Czy przydatne?

Definicja Uczulenie

Co to znaczy ALERGIA, UCZULENIE: Nadwrażliwość organizmu w relacji do czynników działających od zewnątrz albo wewnątrz ustroju. Zmieniona odczynowość ustroju w relacji do różnych czynników (bodźców) zwanych alergenami. Uczulenie następuje po jednokrotnym albo wielokrotnym działaniu alergenu.
Stan zwiększonej wrażliwości (nadwrażliwość) organizmu powstający u nie wszystkich osobników w okresie kontaktu z antygenowo działającymi alergenami. Na ogół najgroźniejsze dla organizmu jest pierwsze zetknięcie się z obcymi antygenami - substancjami białkowymi zdolnymi powodować powstawanie przeciwciał w organizmie (na przykład bakteriami chorobotwórczymi i ich toksynami), zanim powstaną odpowiednie przeciwciała - białka z gatunku globulin (immunoglobuliny - ciała, globuliny odpornościowe pełniące rolę przeciwciał) produkowane w organizmie odpowiadając na zetknięcie się z antygenem. Przeciwciała mają umiejętność łączenia się z antygenami, niszczą je poprzez rozpuszczenie, zlepianie albo wytrącanie. Wytwarzane są poprzez szczególne komórki immunologicznie kompetentne, a więc zdolne do wytwarzania przeciwciał.
W stanie alergii pierwsze zetknięcie się z alergenem uczula organizm i wywołuje w nim stan nadwrażliwości ujawniający się dopiero przy kolejnym zetknięciu z alergenem

Czym jest Uczulenie znaczenie w Słownik U .