UBOS co to jest
Co to znaczy UBOS (Spondias mombin L.)? Słownik lasach klimatu tropikalnego. Jego wysokość dochodzi.

Czy przydatne?

Definicja Ubos

Co to znaczy UBOS (SPONDIAS MOMBIN L.): Jest drzewem pochodzącym z Amazonii Peruwiańskiej. Rośnie w lasach klimatu tropikalnego. Jego wysokość dochodzi do 40 metrów, a średnica pnia do 2 metrów. Ma obszerną, bogato ulistnioną koronę i grubą korę o barwie ciemnoceglastej. Od wewnątrz kora ma kolor kremowy do jasnoróżowego, na powietrzu utlenia się i wymienia zabarwienie na czerwonawe. Po przecięciu wydziela przejrzystą żywicę. Liście złożone, o brzegach ząbkowanych. Kwiaty koloru kremowego zgromadzone w kwiatostany. Owocem jest owalny pestkowiec o żółtopomarańczowej skórce i żółtawym miąższu. Zawiera 5 niewielkich nasion.
W celach leczniczych z korzeni, kory i liści sporządza się odwary albo napary o działaniu przeciwzapalnym, użytkowane w celu powiększenia odporności organizmu. Cenna w tym przypadku jest obecność flawononów, flawonoli i katechin. Dodatkowo leukoantocyjanidyny przeciwdziałają powstawaniu i skutkom działania wolnych rodników, pochodzących zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak i przemian zachodzących w organizmie. Działanie przeciwzapalne wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych skóry, układu oddechowego i moczowo-płciowego, jak także astmy. W tym ostatnim przypadku wykorzystanie ma także przeciwskurczowa aktywność surowca. W chorobach skóry (łuszczycy, leiszmaniozie) stosuje się ten surowiec miejscowo. Za działanie gojące i ściągające odpowiedzialne są taniny, które występują raczej w skórce owocu. Wykazano także działanie przeciwbólowe Spondias mombin. W anemii zaleca się spożywać spore ilości owoców, jako iż to one właśnie okazały się szczególnie bogate w żelazo. Z racji na zawartość witamin A i C są one użytkowane również powszechnie w kuchni, gdzie suszy się je, sporządza z nich napoje, galaretki, syropy i inne przetwory.
Roślina stanowi także cenną paszę dla zwierząt. Wspomnieć można jeszcze o typowo użytkowym wykorzystaniu ubos - jako surowca w stolarstwie czy drewna opałowego. Oprócz tego drzewo to sadzone jest regularnie w celach ozdobnych i ma jeszcze jedną zaletę - jest rośliną miododajną

Czym jest Ubos znaczenie w Słownik U .