TYMIANEK co to jest
Co to znaczy TYMIANEK tymianek właściwy (Thymus vulgaris L.)? Słownik pospolita. To jest krzewinka.

Czy przydatne?

Definicja Tymianek

Co to znaczy TYMIANEK TYMIANEK WŁAŚCIWY (THYMUS VULGARIS L.): Inne polskie nazwy: włoska macierzanka, macierzanka pospolita. To jest krzewinka zielna, drobny półkrzew z rodz. wargowych pochodzący z państw śródziemnomorskich, gdzie występuje na suchych, wapiennych, nasłonecznionych stokach górskich, uprawiany w pierwszej kolejności w Europie, Ameryce i Afryce jako roślina olejkodajna i miododajna.
Tymianek właściwy regularnie mylony jest z macierzanką piaskową, która jest byliną zbliżoną pokrojem do tymianku, lecz mniejszą i bardziej płożącą się. Jest różna także zapachem.
Tymianek ma - rozgałęzioną wzniesioną, u dołu drewniejącą - łodygę wyrastającą do czterdziestu centymetrów. Krótkoogonkowe albo siedzące, eliptyczne albo równowąskolancetowate, całobrzegie, od strony dolnej szarawo owłosione drobne liście wyrastają nakrzyżlegle parami. Drobne, grzbieciste, dwuwargowe kwiaty o różowoliliowej albo jasnofioletowej koronie są zgromadzone w pozorne okółki i tworzą szczytowe, skupione, groniaste kwiatostany. Cała roślina ma swoisty, aromatyczny, przyjemny zapach tymolowy. Jest łatwa w uprawie i może być siana w każdym ogródku i w skrzynkach balkonowych. Wymaga jedynie miejsc nasłonecznionych i ciepłych, o lekkiej glebie zasobnej w wapń. Można ją siać na rozsadniku albo wprost do gruntu w kwietniu, w rzędy co 30 cm, w ilości 2 g na 10 m2, na dobrze wyrównaną glebę. Nasiona należy lekko przyprószyć ziemią (do 5 mm) i ugnieść. Może także być wysiewana w domu, rzutowo do skrzyneczki albo doniczek. Wschodzi po 10-14 dniach. Początkowo rośnie bez pośpiechu. Z rozsadnika albo skrzynki wysadza się do gruntu siedmio-, ośmiocentymetrowe siewki, w rozstawie 40 na 20 cm. Po posadzeniu trzeba je podlać. W późniejszym okresie tymianek jest wytrzymały na suszę. Początkowo wymaga także starannego odchwaszczania. Ziele ścina się na wysokości 8 cm nad ziemią tuż przed pełnią kwitnienia i powtarza cięcie w drugiej połowie sierpnia. W pierwszym roku uprawy można dostać tylko jeden zestaw, w kolejnych latach - dwukrotny. Zioła suszy się w miejscu ocienionym, przewiewnym, w temp. do 35° Celsjusza
Co znaczy Tłuszcze:
Porównanie kwasów tłuszczowych, przeważnie ich estry z alkoholami jedno- i wielowodorotlenowymi. Podzielone są na:tłuszcze łatwe, zbudowane tylko z alkoholu i kwasów tłuszczowych, itłuszcze złożone, które prócz tymianek co znaczy.
Krzyżówka Triterpeny:
Dlaczego ursolowy i oleanowy mają właściwości antyoksydacyjne. Kwas ursolowy wykazuje bardzo mocne właściwości antyproliferacyjne i indukuje apoptozę (samounicestwienie, zaprogramowaną zgon komórki) w tymianek krzyżówka.
Co to jest Toczeń:
Jak lepiej postać gruźlicy skóry. Zmiany umiejscawiają się zwykle na twarzy (nos, uszy, policzki), skąd mogą przechodzić na błonę śluzową j. ustnej i nosa. Początkowo powstają czerwone plamy, później tymianek co to jest.
Słownik Teoria Fiłatowa:
Kiedy organizm (również zwierzęcy), umieszczony w uwarunkowaniach krytycznych, wymienia własną strukturę biochemiczną, wskutek czego tworzy biogeny dostarczające mu nowych właściwości.Do podobnego wniosku tymianek słownik.
Czym jest Terpeny:
Od czego zależy intensywnym zapachu (olejki eteryczne) wywodzące się z izoprenu (C5H8). Najpospolitsze terpeny zawierają od dwóch do ośmiu jednostek izoprenowych. Istnieją terpeny łańcuchowe i cykliczne, jedno tymianek czym jest.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Tymianek znaczenie w Słownik T .