TOKSYNY co to jest
Co to znaczy TOKSYNY? Słownik organizmy żywe, powodujące zatrucia. Mechanizmem ich działania.

Czy przydatne?

Definicja Toksyny

Co to znaczy TOKSYNY: Substancje chemiczne o szkodliwym oddziaływaniu na organizmy żywe, powodujące zatrucia. Mechanizmem ich działania, identyfikacją i leczeniem zatruć spowodowanych toksynami zajmuje się edukacja zwana toksykologią.
TOKSYNY BAKTERYJNE - jady bakteryjne, substancje wydzielane poprzez bakterie na zewnątrz komórek (egzotoksyny) albo uwalniane po ich rozpadzie (endotoksyny). Działają specyficznie na różne układy (na przykład na układ pokarmowy) albo komórki organizmu (na przykład neurotoksyny).
pośród toksyn bakteryjnych odznacza się:
1. toksynę błoniczą, która jest czystym białkiem. Można w niej wyróżnić dwie frakcje: właściwą toksynę, będącą antygenem i powodującą powstawanie swoistych antytoksyn i substancję o charakterze enzymu ułatwiającego rozprzestrzenianie się toksyny w zakażonym ustroju;
2. toksynę tężcową, należącą do bardzo mocnych jadów. Jest jedną z najlepiej poznanych egzotoksyn bakteryjnych i - podobnie jak toksyna błonicza - została otrzymana w formie krystalicznej. Toksyna ta jest termolabilną proteiną rozkładaną poprzez enzymy proteolityczne i dlatego laseczka tężca nie działa chorobotwórczo przebywając w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt (laseczka tężca działa chorobotwórczo przez wydzialaną do otoczenia egzotoksynę);
3. toksynę erytrogenną, odpowiedzialną za symptomy chorobowe w płonicy - skutkuje między innymi charakterystyczną wysypkę płoniczą. Ma charakter białkowy o właściwościach antygenowych. Może być użyta do uodparniania czynnego;
4. toksyny produkowane poprzez gronkowce: szczególnie niebezpieczne są - produkowane poprzez nie wszystkie szczepy gronkowców - enterotoksyny działające wybiórczo na przewód pokarmowy człowieka i powodujące ostre zatrucia pokarmowe. Enterotoksyny mają wysoką ciepłooporność i dlatego należy pamiętać, iż zawierające je produkty żywnościowe nie nadają się do spożycia nawet po długotrwałym gotowaniu. Enterotoksyny są białkami i mają właściwości pełnych antygenów.

EGZOTOKSYNY - produkowane poprzez pewne gatunki bakterii żywych rozpuszczalne substancje białkowe (wytwór metabolizmu), które zostają wydalone do środowiska, na przykład do tkanki organizmu. Występują najczęściej u bakterii Gram-dodatnich. Egzotoksynę wykazał pierwszy Roux, później Yersin u maczugowców (zobacz: BAKTERIE) błonicy, w dalszym ciągu Behring i Kitasato u laseczek (zobacz: BAKTERIE) tężca. Egzotoksyny są białkami ulegającymi zniszczeniu pod wpływem kwasów, enzymów trawiennych i temp. 60° Celsjusza. Należą one do najmocniejszych ze znanych do chwili obecnej substancji toksycznych. Unieczynnione pod wpływem formaldehydu (0,4-0,5%) w temp. 37° C tracą własną zjadliwość pośrodku 6 tygodni nie tracąc właściwości antygenowych, dzięki czemu mogą być użytkowane do szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych (anatoksyna a więc toksoid).

ENDOTOKSYNY - kompleksy glikolipopolipeptydowe (lipopolisacharydowe) występujące przeważnie u bakterii Gram-ujemnych w jednej z trzech warstw ściany komórkowej.
Z końcem XIX wieku Klein wykazał, iż drobnoustroje nie wytwarzające egzotoksyn także mogą wywierać działanie toksyczne na ustrój. Zawdzięczają to posiadaniu - znajdujących się wewnątrz komórki - endotoksyn. W przeciwieństwie od egzotoksyn są słabo toksyczne, wytrzymują ogrzanie w temp. powyżej 60° Celsjusza poprzez kilka godz. bez straty toksyczności i nie można ich zmienić w toksoid - nie są antygenowo aktywne, nie powodują powstawania antytoksyn
Testosteron:
męski z gatunku androgenów, syntetyzowany raczej w komórkach interstycjalnych jąder u samców, a również w nadnerczach i w niewielkiej ilości w jajniku. Testosteron jest odpowiedzialny za normalny toksyny co to jest.
Tahuari:
drzewem (do 46 metrów wysokości i do 3 metrów średnicy) rosnącym w klimacie tropikalnym Ameryki Południowej na wysokości około 1000 m n.p.m. w Peru, Kolumbii, Boliwii, Gujanie i Brazylii. Rośnie toksyny definicja.
Taniny:
występujące między innymi w galasówkach - naroślach liści dębowych. To są glikozydy, gdzie aglikon jest dwu- i wielopepsydem (wytworem wzajemnej estryfikacji dwóch albo więcej cząsteczek kwasu toksyny co znaczy.
Technet:
chemiczny podgrupy w VII ekipie układu okresowego. Manganowiec o liczbie atomowej Z=43, masie atomowej [97]. Powstaje w rezultacie sztucznych przemian promieniotwórczych z molibdenu. Izotop 99Tc ma toksyny słownik.
Tokoferole:
związków wywodząca się z dihydrochromanu. Wielkocząsteczkowe fenole różniące się położeniem grup metylowych. Żółte oleje rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych, nierozpuszczalne toksyny znaczenie.
  • Dodano:
  • Autor:

Czym jest Toksyny znaczenie w Słownik T .